14 FETÖ ablasından 9’u tutuklandı

10 Aralık 2016 Cumartesi, 18:03

MANİSA’da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve örgütün kadınlara yönelik faaliyetlerini yürüten ‘abla’lar oldukları ileri sürülen 22 kişiden 14’ü adliyeye sevk edildi. Bunlardan 9’u tutuklandı, 5’i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek’in yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında geçen 25 Kasım’da örgüt ablası olduğu ileri sürülen şüphelilere yönelik Manisa İl Emniyet Müdürlüğü tarafından operasyon düzenlendi. Operasyonda çeşitli sohbet toplantıları düzenleyerek örgüt propagandası yaptığı, himmet topladığı ve örgüt içerisinde evlenecek olan erkeklere eş aradığı iddia edilen 22 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şüphelilerden 14’ü dün adliyeye sevk edildi. Diğer 8 şüphelinin ise polisteki işlemlerinin sürdüğü bildirildi. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden F.H., G.Y., H.H., H.Ş., İ.N., K.K., N.H., Ş.B. ve F.T. tutuklandı. Şüphelilerden A. Ç., E.B., E.G., M.Y. ve N.E. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Tutuklanan FETÖ ablalarının, etkin pişmanlık yasası’ndan yararlanarak itirafçı olmak isteyen bazı kadınlara emniyet nezarethanesinde baskı yaptıkları da iddia edildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir