130 BİN TL HARCANDI

16 Nisan 2015 Perşembe, 22:11

MANİSA’nın Şehzadeler İlçesi Çarşı Mahallesi’nde 3 hekim birleşip 130 bin TL’ye Aile Sağlığı Merkezi açtı. Açılışı yapan Halk Sağlığı İl Müdürü Osman Öztürk, Manisa’da aile hekimliğinden memnuniyet oranının yüzde 95.3 olduğunu söyledi.

Şehzadeler İlçesi’nin Çarşı Mahallesi’nde 12 No’lu Aile Hekimliği Merkezi’nin açılışı bir törenle yapıldı. Törene Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’nun yanı sıra İl Sağlık Müdürü Metin Kaplan, İl Halk Sağlığı Müdürü Osman Öztürk, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, AK Parti’li Yunusemre Belediye Başkan Vekili İsmail Kadıoğlu, Manisa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Serpil Aykurt ve Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Önal katıldı.

Manisa Halk Sağlığı Müdürü Osman Öztürk, Manisa’da hekim başına düşen hasta sayısında Türkiye ortalamasının yakalandığını belirterek, “Sağlıkta dönüşüm uygulamalarında en önemlilerinden bir tanesi aile hekimliği uygulamasıdır. İlimizde 2008 Ocak tarihinden itibaren aile hekimliği uygulaması başladı. Şehzadeler merkezde 12, mahalle olan köylerimizde ise 5 Aile Sağlığı Merkezi bulunuyor ve 50 aile hekimi hizmet veriyor. 173 bin 610 nüfusa aile hekimlerimiz hizmet veriyor. Aile hekimliği uygulamasında Türkiye’de hekim başına düşen hasta sayısı 3 bin 500 civarındadır. Şehzadeler’deki aile hekimlerimize ise kişi başına 3 bin 472 hasta düşüyor. Yunusemre İlçesi’nde 11 Aile Hekimliği merkezimiz ile vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz” diye konuştu.

Halk Sağlığı İl Müdürü Öztürk, Sağlık Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl tüm illerde yaptığı anket çalışmasında Manisa’daki aile hekimliğindeki memnuniyet oranının yüzde 95.3 olduğunu hatırlattı. Öztürk, ilk uygulamasında tepkilere neden olan aile hekimliğinden herkesin memnun olduğunun altını çizdi.

130 BİN TL HARCANDI

Halk Sağlığı İl Müdürü Öztürk, hizmete açılan 12 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nde 3 hekim ve 1 sağlık memurunun görev yapacağını belirterek, “3 hekim arkadaşımız kendi bütçeleri ile 130 bin TL harcayarak 12 No’lu Aile Sağlığı Merkezimizi açtı. Hekimlerimiz tamamen kendi imkanları çerçevesinde bu aile sağlığı merkezimizi yaptırdı” diye konuştu.

Törende konuşan Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ise günümüzde sağlık hizmetlerinin çok büyük ilerleme kaydettiğini söyleyerek “Eskiden sağlık ocaklarında doktor bulamazdık. Bulduğumuz doktor ise 2-3 sağlık ocağında görevli olurdu. Şimdi geldiğimiz nokta ise bambaşka. Sağlıkta bir devrim yaşandı. Artık toplum kendisine sunulan sağlık hizmetinden memnun” dedi.

Konuşmaların ardından Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ve beraberindeki protokol üyeleri 12 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nin açılış kurdelesini keserek, merkezde incelemede bulundu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.