Yavru Kedide Tuvalet Eğitimi

25 Aralık 2021 Cumartesi, 21:15

Kedilerin doğal olarak bir gizlilik eğilimi vardır ve tuvalet eğitimini kolayca öğrenirler. Hatta, genellikle bunu annelerinden öğrenirler. Ancak, yeni bir yavru kedi sahiplendiyseniz, kedinizin bu ihtiyacını nerede gidereceğini anlamasına yardımcı olabilmeniz oldukça önemlidir.

Bir kedi, kum kabını nasıl kullanacağını bilerek dünyaya gelmez. Dolayısıyla, onu evinizin bir üyesi yaptığınız bu süreçte, ona bir ödül vermek veya kum kabını her kullandığında bir oyun seansı ile devam etmek yardımcı olabilir. Ancak dikkat; kedinizi asla cezalandırmayın! Kum kabını beklediğiniz şekilde kullanmaması, kedi sahiplerinin karşılaşabileceği sorunlardan biridir. Bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, onu çözmeye çalışarak yaklaşın. Bazen, kediler duygusal veya sağlık sorunları nedeniyle de kum kabını kullanmayı bırakabilir.

Yavru Kedi Bakımı İçin Kum Kabının Önemi

Yavru kedilerde tuvalet eğitimi söz konusu olduğunda, en önemli şey kum kabıdır. Ve evinize yeni bir üye dahil ettiyseniz, ilk iş olarak kum kabını kedinizin kendini gizli hissedebileceği, sessiz ve sakin bir yere koyarak başlayın.

Seçtiğiniz kum kabının boyutunun kedinizin boyuna ve yaşına uygun tarzda olduğundan emin olun. Burada uygun kural, kum kabının kedinizin uzunluğunun 1.5 katı olması gerektiğidir. Daha küçük olduğunu düşünüyorsanız, daha büyüğünü almayı deneyebilirsiniz.

Kediler, genel olarak küçük taneli kumları severler. Bazen, bir kumu diğerinden daha çok sevebilir. Bu süreçte deneme yanılma yöntemiyle ilerleyebilirsiniz. Sevdiği bir tane bulduğunuzu düşünüyorsanız, onunla devam edin. Dilerseniz, birkaç farklı seçeneği birkaç farklı kum kabına koyarak hangisini tercih ettiğini gözlemleyerek de ilerleyebilirsiniz.

Tüm bunları yaptıktan sonra, kum kabını kullandığında onu bir ödül maması ile ödüllendirmek de iyi bir fikirdir.

Kum Kabı ve Mama Kabını Çok Uzak Konumlandırmayın

Kedi sahiplerinin yaygın olarak yaptığı hatalardan biri de kum kabı ve mama kabını birbirinden çok uzağa yerleştirmektir. Ancak, özellikle yavru kediler söz konusu olduğunda; yemekten sonra fazla zaman geçmeden tuvalet yapmaya ihtiyaç duyacağını unutmayın.

Bu nedenle, bu iki kabı birbirinden çok uzağa konumlandırmamanızı öneririz. Ayrıca, kedinizi kum kabına alıştırmaya çalışırken, onu kucağınızda dolaştırmayın. Bu süreçte, kum kabının evin neresinde olduğunu deneyimleyerek öğrenmesi son derece önemlidir.

Kedilerde Tuvalet Eğitimine Nasıl Başlanır?

İlk günlerde, yavru kedinizin tuvalet ihtiyacı geldiğini fark ederseniz onu kum kabına götürebilirsiniz. Ayrıca, yemeklerden sonra veya sabah uyandıktan sonra onu kum kabına koymak da bu alışkanlığı edinmesini kolaylaştıracaktır.

Ancak, kedinize tuvalete gitme konusunda baskı yapmadığınızdan emin olun.

Kum Kabı Evde Nereye Konulmalıdır?

Evde kum kabını nereye koyacağınızı bilemiyorsanız yalnız değilsiniz. İdeal olanı, kedinizin rahatsız olmaması için evin gürültülü ve yoğun noktalarından uzağa, mümkünse sessiz bir yere koymanızdır.

 

Kum Kabına Alışamayan Kediler

Bazen, yavru kedinizin tuvalet eğitimini tamamen özümsemesi normalden biraz daha uzun zaman alabilir. Ancak bu, panik yapmanızı gerektirmez veya kedinizi cezalandırmanıza gerek yoktur.

Tuvalet eğitiminde sorun yaşayan bir kediye yapabileceğiniz en yanlış şeylerden biri, onu cezalandırmak olacaktır. Kediler de tıpkı insanlar gibidir ve tuvaletin kum kabı dışında başka bir yere yaptığı için cezalandırılan bir kedinin de psikolojisi doğal olarak bozulacaktır. Hatta, sağlık problemleri gibi başka sorunlara da yol açabilir. Kediniz, kum kabının yerini bilemediği ve sizden korktuğu için evin görünmeyen noktalarına tuvaletini yapmayı da tercih edebilir.

Amonyak Kullanırken Dikkat Edin

Amonyak, birçok ev temizlik ürününde bulunan bir malzemedir. Ancak, kum kabına yakın noktaları amonyak içeren bir temizleyici ile silerseniz, kediniz bunu başka bir kedinin idrar kokusu olarak algılayarak o noktaya tuvaletini yapmaktan vazgeçebilir.

Kediniz tuvaletini kum kabının dışına yaparsa, tuvaletini kum kabının içine bırakmayı deneyebilirsiniz. Bu, tuvaletin neresi olduğunu hatırlamasını kolaylaştıracaktır. Ayrıca, kediler bazen aşağıdaki nedenlerle de kum kabına tuvaletini yapmak istemeyebilir:

  • Evdeki diğer hayvanlardan rahatsız olması
  • Evdeki çocukların onu rahatsız etmesi
  • Kum kabını evin merkezi noktalarından birine koymanız

Kediler Neden Kum Kabı Kullanmayı Bırakır?

Kedi sahiplerinin en çok karşılaştıkları sorunlardan biri de, aniden kum kabını kullanmayı bırakmalarıdır. Her şeyin iyi gittiğini düşünürken, kediniz birden ire tuvalet yapmak için kum kabını kullanmamaya başlıyorsa, bunun nedeni altta yatan bir sağlık sorunu veya duygusal bir sorun olabilir.

Bazen, kediler kısırlaştırılmadıklarında da özellikle çiftleşme döneminde kendi kokusunu bırakma içgüdüsü ile hareket ederek evi farklı noktalarına tuvaletini yapmayı tercih edebilir.

Kaynak

https://vetlove.net/yavru-kedide-tuvalet-egitimi/

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.