TRİBÜNLERDE HALA SEZON AÇILMADI

02 Eylül 2014 Salı, 10:56

Sabah’ın haberine göre; Geçen sezon, maçlardaki seyirci ortalaması 12 bin olan (Toplam tribün kapasitesinin %28’i) Süper Lig’de, Beşiktaş’ın efsane başkanı Süleyman Seba’ya adanan 2014-15 sezonu da pek iç açıcı başlamadı. İlk hafta maçlarında dikkat çekinci en önemli unsur, tribünlerde büyük boşluklar gözlemlenmesiydi. “Tribün kapatma cezası” olan kulüplerin, dolu olması gereken diğer tribünlerinde bile in-cin top oynadı.

GECE MAÇLARI ETKİLEDİ
Bu hafta sonu yapılan 9 maçtan, 5’inin saat 21.00 ve sonrasında oynanması, bu karşılaşmanın özelinde seyircisizlikte önemli bir faktör oldu. Ancak gündüz oynanan karşılaşmalarda da tablo pek farklı değildi. Tribünleri etkileyen bir diğer faktör de Passolig ve e-bilet uygulamasıydı. Taraftarların geçen sezon başlayan bu uygulamalara tepkisi, Süper Lig’in ilk haftasında da devam etti.

İKİNCİ HAFTA DÜZELİR!
Özellikle üç büyük kulübün taraftarlarının sosyal medyada örgütlenerek, protesto amacıyla maçlara gitmeme kararı aldıkları belirtildi. Taraftarların önümüzdeki haftalarda İstanbul’da bir araya gelerek büyük bir protesto gösterisinde bulunacağı öğrenildi. Tribündeki boşlukları futbolseverlerin çoğunun henüz tatilden dönmemiş olmalarına bağlayan Türkiye Futbol Federasyonu yetkilileri ise Passolig satışlarının ligin ikinci haftasından itibaren artacağı ve statların dolacağı görüşünü savundular.

BİZDE BOŞ, AVRUPA’DA DOLU
Süper Lig’le aynı dönemde başlayan Avrupa liglerinde bambaşka bir tablo var. Doluluk oranlarıyla kıskandıran liglerin başında Almanya Bundesliga geliyor. Almanya Ligi’nin açılış haftasında maç başına ortalama 44 bin kişi tribünleri doldururken, İngiltere Premier Ligi’nde bu sayı 36 bin oldu.

Bu iki lig Avrupa’da başı çekerken, diğer büyük liglerin de ortalamasının 20 binin altına düşmediği görülüyor. İspanya La Liga’da ortalama 26 bin kişi tribünlerde yerini alırken, Fransa Ligue 1’deki bir maçı ortalama 22 bin kişi canlı izledi. İtalya Serie A’da ise bu sayı 21 bin. Türkiye’de yapılan yeni ve modern stadyumlara karşın seyircinin bir türlü tribünleri doldurmaması bu açıdan dikkat çekici.

Geçen yıl ülkemizde gerçekleştirilen U-20 Dünya Kupası da 5 bin 832 seyirci ortalamasıyla alanında tarihin en az ilgi gören turnuvası olmuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir