SOMALI GENÇLER İÇİN SEFERBERLİK

29 Haziran 2014 Pazar, 13:11

Soma’da yaşanan maden faciasının ardından bölgede çeşitli projeleri hayata geçiren Gençlik Ve Spor Bakanlığı, çocuk ve gençler için spor merkezleri açmanın yanı sıra ilçede tesis atılımı başlattı.Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Somalı gençler için değişik spor branşlarında eğitim veren spor merkezleri oluşturulacak, portatif havuzlar kurulacak ve mevcut spor salonlarının modernizasyon çalışmaları yapılacak.Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, yaraların sarılmasında bakanlığın üzerine düşen görevi en kısa zamanda yerine getireceklerini belirterek, “İlçede tesisleşme hamlesi başlatacağız. Oradaki kardeşlerimizin gençlik hizmetleri ve sportif faaliyetler açısından da her türlü imkana kavuşmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı. Girişimlerin bir kısmının hayata geçmesi ve diğer yatırımların da ivedilikle tamamlanmasında bakanlığın tüm birimlerine talimat verdiğini belirten Kılıç, “Açacağımız il spor merkezleriyle çocuklarımızı spora yönlendirecek, gerçekleştireceğimiz sportif faaliyetlerle de bölge halkına moral vereceğiz” şeklinde görüşlerini aktardı. 
Soma’da bakanlığa ait stadyum ve iki spor salonu bulunduğunu hatırlatan Akif Çağatay Kılıç, şunları kaydetti: “250 kişilik spor salonunun yıkılarak, gençlik merkezi yapılması için girişimlere başladık. 500 kişilik spor salonunda tadilat çalışmalarına da başlayacağız. Soma İlçe Stadyumu’nda ise çelik konstrüksiyonlu yapıyı yenileyeceğiz. Tadilata girecek Muzaffer Ecemiş Spor Salonu’nun bahçesine de portatif havuz kurduracağız. Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsisli Soma Linyit Anadolu Lisesi Spor Salonu’nun gençlik merkezine dönüştürülmesi ve Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol yapılarak iki okul bahçesine spor salonlarının yapılması da planlarımız arasında.” 
Engelli bireyler de spor eğitimi alabilecek 
Bakan Kılıç, bugün başlatılan ve 1 Eylül Pazartesi günü sona erecek çalışmalar kapsamında, Somalı çocuk ve gençlere birbirinden farklı branşlarda spor eğitimleri vereceklerini de açıkladı.Spor merkezlerinde satranç, badminton, tekvando, voleybol, basketbol, futbol, masa tenisi, oryantiring, okçuluk, yüzme ve bocce branşlarında eğitim verileceğini dile getiren Kılıç, “Ayrıca bu yıl ilk kez uygulamaya konulacak Engelliler İl Spor Merkezleri’nde ilçe halkı, özel sporcularda yüzme, görme engellilerde yüzme ve judo, bedensel engellilerde yüzme branşlarında eğitim alabilecek” diye görüşlerini aktardı. Bölge halkının moral ve motivasyonu konusunda da bakanlığının çeşitli projeler yapacağını belirten Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, şu ifadeleri kullandı: “Temmuz, ağustos ve eylül aylarında sporcu kariyer günü etkinlikleri, spor kulüplerine ayni ve nakdi yardım, ilköğretime yeni başlayan çocuklarımıza satranç takımı dağıtımı, Soma İl Spor Merkezleri’nin açılışına ünlü sporcular davet edilmesi, bocce oyun alanı kurulumu ve malzeme desteği gibi projeleri de hayata geçireceğiz. ‘ Soma’da yaşanan elim olayı hiçbir zaman unutmayacağız, yaralarımızı her beraber saracağız’ diye söz vermiştik. Gerekli talimatları çalışma arkadaşlarıma verdim. Soma’daki kardeşlerimiz için üzerimize düşen görevleri en kısa zamanda yerine getireceğiz.” 
Antrenörlük kursları açılacak 
Bakan Kılıç, Soma’da hayata geçirilecek projelerin yanı sıra badminton, oryantiring, voleybol, tenis, satranç, cimnastik ve masa tenisi antrenörlük kurslarının açılacağını da kaydetti.İlçeye, ulaşım ve malzeme yardımı konusunda önemli desteklerde bulunacaklarını dile getiren Kılıç, “5 yaşına kadar olan çocuklarımız için oyuncak, 6-23 yaş grubundaki kardeşlerimiz için de spor malzemesi dağıtacağız. Ayrıca eksik spor araç ve gereçlerin tamamlanması, Soma’da yaşayan engelli sporcuların Manisa il merkezi ve İl Spor Merkezleri’ne geliş gidişlerinin servisle sağlanması gibi ulaşım desteklerini de sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.