Obezite Cerrahisi Profesyonellik İster

05 Mart 2020 Perşembe, 13:45
Obezite Cerrahisi Profesyonellik İster

Obezite cerrahisi diğer adıyla bariatrik cerrahi, obezite sorunu yaşayan bireylerin obeziteden tamamen kurtulması amacıyla yapılan müdahalelerdir. Vücut kitle indeksi 40 kg/m² üzerinde olan morbid obez bireylere ve obezlik ile birlikte çeşitli sağlıksal sorunları bulunan kişilere obezite cerrahisi kapsamında operasyon gerçekleştirilebilmektedir. Fakat bu operasyonun yapılabilmesi için kişilerin minimum 3 yıldır obezite sorunu yaşıyor olması gerekmektedir. Ayrıca obezite cerrahisi ile tedavi olmak isteyen kişilerin, operasyon öncesi en az 6 ay, iki farklı diyet programını da gerçekleştirmiş olması gerekmektedir.

Günümüzde obezite cerrahine en sık başvuran kişiler, yan hastalığı bulunan kişilerdir ve yan hastalıkların başında; şeker hastalığı, eklem rahatsızlıkları gelmektedir.

Obezite Cerrahisi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Obezite cerrahisi uygulamalarından önce kişilerin kiloları ve boyları dikkate alınarak muayene gerçekleştirilmektedir. Bu muayenedeki amaç; hastanın boy ve kilo bakımından cerrahi girişime uygunluk taşıyıp taşımadığı hakkında bir yargıya varmaktır. Eğer hasta bu kriterlere göre obezite cerrahisine uygunluk taşıyor ise yandaş hastalıklar bakımından gerekli değerlendirmeler yapılır ve en doğru cerrahi girişim yöntemine karar verilir. Bu nedenle hastalar eğer başka bir hastalık taşıyorsa ve ilaç kullanıyorsa bunu doktor ile paylaşmalıdır.

Hasta, her bakımdan ele alındıktan sonra ameliyat için gerekli olan bir takım testlerin uygulanması aşamasına geçilmektedir. Bunun için solunum testi, kan testleri, endoskopi, ultrason, EKG ve akciğer grafisi yapılmaktadır. Bu tetkikler ve tahliller hastaların ameliyat olabilmesi açısından herhangi bir engelin olup olmadığına yönelik olarak yapılmaktadır. Ayrıca yandaş bir hastalığı bulunan kişiler için ek olarak gerekli tetkikler yapılmakta, değerlendirmeye alınmaktadır. Son olarak ise hasta, anestezi doktoru tarafından değerlendirilmektedir ve ameliyata onay ya da ret kararı verilmektedir. Ameliyat olmasına engeli bulunmayan hastaların obezite cerrahisi uygulaması günü 12 saat önce katı tüketimi, 8 saat önce ise sıvı tüketimi sonlandırması gerekmektedir.

Obezite Cerrahisi Güvenilir Bir Girişim Midir?

Obezite cerrahisi tıpkı diğer ameliyatlarda olduğu gibi bazı riskler taşımaktadır. Bu riskler ameliyat esnasında ve ameliyat sonrasında söz konusu olabilmektedir. Dolayısı ile obezite cerrahisinde asıl önemli olan kişilerin, bu konuda uzman olan ve alanında deneyim sahibi, güvenilir hekimlere kendisini emanet etmesidir. Obezite alanındaki cerrahi girişimlerin deneyimsiz ve alanda uzman olmayan kişilerce gerçekleştirilmesi ameliyatların başarıya ulaşmaması ile birlikte aynı zamanda hastaların hayatına da riske atmaktadır. Bu sebeple Sağlık Bakanlığı yayınladığı bir genelge ile birlikte obezite cerrahisi uygulamalarını yalnızca alanda uzman olan doktorlar tarafından yapılması gerektiğini bildirmiştir. Sonuç olarak; obezite cerrahisi uygulamaları, alanında yetkin kişilerce yapıldığı takdirde oldukça güvenli ve sorunsuzdur.

Ülkemizde obezite cerrahisi alanında yetkinlik sahibi olan hekimlerden bir tanesi Op. Dr. M. Yalım Uçtum olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüp mide ameliyatı, mide balonu, revizyonel cerrahi, mini gastrik bypass, mide botoksu yani kısacası obezite cerrahisi uygulamalarında deneyim ve yetkinlik sahibi olan Op. Dr. M. Yalım Uçtum, uzman ekibiyle birlikte hastalarına en güvenilir sağlık hizmetini sunmaktadır. Tüm hizmetleri görmek ve destek almak için www.izmirbariatrics.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir