Namoğlu’ndan video hakem açıklaması

11 Ocak 2017 Çarşamba, 16:15

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Yusuf Namoğlu, hakemler olarak Spor Toto Süper Lig’de sezona iyi başladıklarını belirterek, daha sonra bazı hatalar yaptıklarını söyledi.

Namoğlu, Antalya’da düzenlenen MHK Devre Arası Hakem Semineri’nin son gününde düzenlenen oturumda açıklamalarda bulundu.

Süper Lig’de sezona iyi başladıklarını belirten Namoğlu, “Sezonun 16 haftalık ilk devresine gayet iyi başladık. İlk haftalarda gayet iyi gidiyorduk ancak ilerleyen haftalarda hatalarımız oldu. Ondan sonra tekrar toparladık. 15. hafta çok iyi geçmişti ama 16. hafta bazı hatalarımızın olduğu bir hafta olarak hafızalarda kaldı. İkinci devrede bilgi dağarcığımıza koyduklarımızla çok daha iyi maçlar yöneteceğimize inancım tamdır.” diye konuştu.

Namoğlu, Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemiyle ilgili sunum yapılacağını aktararak, “VAR, teknolojik bir olay. Yani hakeme yardımcı olan bir sistem. Tıpkı gol çizgisi teknolojisi gibi. Biz de bundan esinlenerek, gözlemcilik müessesemizi de bir nevi teknolojik gözlem anlamında bir sisteme doğru farklı bir noktaya getirme çalışmalarını yapıyoruz. İnşallah en kısa zamanda bunu da hayata geçireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Rosetti: “Süper Lig, mücadelelere sahne olan önemli bir lig”

TFF MHK Hakem Danışmanı Roberto Rosetti ise futbolun her geçen gün hızlandığını ve Süper Lig’in mücadelelere sahne olan önemli bir lig olduğunu bildirdi.

Konuşmasına dünyada ve Türkiye’de gerçekleştirilen terör saldırılarına değinerek başlayan Rosetti, “Bütün dünyada ve Türkiye’de son zamanlarda yaşanan olaylardan dolayı çok üzgünüm. Kendimi bu trajedinin içinde yer alan ailelere çok yakın hissediyorum.” şeklinde konuştu.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in seminerde yaptığı sunuma vurgu yapan Rosetti, “Fatih Terim’in gerçekleştirdiği çok değerli bir sunum izledik. Kendisine, zaman geçirilmesi, video hakemlik sistemi ve maç hazırlığıyla ilgili değerli fikirlerinden dolayı teşekkür ederim. Fatih Terim sadece iyi bir arkadaşım değil, aynı zamanda futbol ve hakemlik konusunda bir uzman.” açıklamasında bulundu.

Rosetti, devre arası seminerinde mental ve teknik açıdan hazırlandıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz günlerde fiziksel olarak FIFA testine tabi olduk. Mental ve teknik olarak 100’ün üzerinde görüntü izleyerek, hazırlıklarımızı gerçekleştirdik. Futbol her zaman zorlanarak devam ediyor. Spor Toto Süper Lig, mücadelelere sahne olan önemli bir lig. Çok fazla çalışarak hazırlık yapmamız gerek. Futbol uluslararası bir dil kullanıyor. Dolayısıyla FIFA, UEFA ve Türkiye’de aynı dili kullanmamız gerek. Hakemlerin önceliği, oyunu, oyuncuları ve oyuncuların imajını korumak.”

İtalyan futbol adamı, konuşmasının ardından Süper Lig hakemleri ve üst klasman yardımcı hakemlere mücadeleler, el ve kolların kural dışı kullanımı, umut vaat eden atağın kesilmesi, bariz gol pozisyonunu önlemeye yönelik hareket, elle oynamalar, ofsayt ve itirazlar konu başlıklarında videolu sunum gerçekleştirdi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Yusuf Namoğlu, Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin yararlı olacağını söyledi.

Namoğlu, yaptığı açıklamada, Spor Toto Süper Lig’de sezonun 16 haftalık ilk bölümünde hakem performanslarının dalgalanma gösterdiğini belirtti.

Hakem hatalarının görememekten kaynaklandığını aktaran Namoğlu, “İlk yarıdaki hakem performansında dalgalanmalar oldu. Bazı haftalar çok iyiydi, bazı haftalar performans düşüktü. Bazı hatalar oldu. Bunların çoğu da görmeyle ilgili hatalar. Oyun kural bilgisi, yorum değil. Önünde olan bir olayı yanlış görmek şeklinde gerçekleşti. Bu pozisyonların olmaması için bu eğitimleri yaptık. İnşallah ikinci yarıda bu hatalar olmayacak.” diye konuştu.

VAR sisteminin yararlı olacağına değinen MHK Başkanı, şunları kaydetti:

“İtalya’ya giderek, Juventus-Atalanta maçında tatbiki gördük. Bana göre yanda televizyon olmadan, içeride duran, belli seviyedeki hakemin müdahale etmesinin doğru olacağını düşünüyorum. Son haftada yaşanan hatalar, video hakem olsaydı anında çözülmüş olacaktı. 2010’da Fransa-İrlanda maçında Thierry Henry’nin elle verdiği pas sonucunda İrlanda, Dünya Kupası’na gidemedi. Bunları anında çözecek bir sistem. Video Yardımcı Hakem bana göre yararlı.”

Hakem semineri

Yusuf Namoğlu, Antalya’da bugün sona erecek Devre Arası Hakem Semineri’nin ardından ikinci yarıda hataların tekrarlanmayacağını savundu.

Seminerin çok iyi geçtiğini vurgulayan Namoğlu, şöyle devam etti:

“Arkadaşlarımız, çok değerli bilgilerle donatıldı. Fizik olarak iyi olduklarını gördük. Fizikle ilgili MHK Fitness Danışmanı Prof. Dr. Werner Hensen’i görevlendirdik. Kendisi FIFA’nın ve UEFA’nın fizik direktörlüğünü yapan biri. Artık her ay gelerek, hakem arkadaşlara program verecek. MHK Yardımcı Hakem Eğitmeni Leif Lindberg, yardımcı hakemlerle ilgili eğitimine devam etti. Mental olarak da biz bir şeyler aktardık. Hakem arkadaşlarımız, ikinci yarıda ilk yarıya oranla çok çok daha iyi bir performans göstereceklerdir.”

FIFA kokartlı Cüneyt Çakır’ın, Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu (IFFHS) tarafından yapılan “2016’nın en iyi hakemleri” oylamasında 5. sırada yer almasını değerlendiren Namoğlu, “Cüneyt Çakır, Türkiye’ye gelmiş geçmiş en değerli hakemlerden biri. Türkiye’de eleştiriler oluyor ama Cüneyt’in değeri bellidir. Bizim görevimiz, yeni Cüneytler çıkarabilmek.” şeklinde görüşlerini aktardı.

Deneyimli hakem Fırat Aydınus’un atletik testleri geçemediği yönündeki iddialarla ilgili açıklamada bulunan Namoğlu, “Fırat Aydınus fiziksel testlerden geçemedi diye bir şey yok. Altıncı turda Hüseyin Göçek ile çarpıştı ve ayağı burkuldu. Koşamamaktan değil, sakatlıktan dolayı şanssızlık yaşandı.” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir