KILIÇ: “SOMA’DA GENÇLİK MERKEZİ AÇACAĞIZ”

28 Mayıs 2014 Çarşamba, 18:07

Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasının yaralarını sarmak için bakanlığın her türlü desteği vereceğini belirterek, en kısa zamanda Soma’da bir gençlik merkezi açılacağını söyledi. Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, katıldığı bir televizyon kanalında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Soma’da yaşanan facianın ardından bakanlık olarak üzerilerine düşen çalışmalara en hızlı şekilde başladıklarını belirten Bakan Kılıç, “301 kardeşimize Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabır diliyorum. Bakanlık olarak her türlü desteği vereceğiz. Soma’da kalıcı şeyler yapmak istiyoruz. Bazı tesislerin elden geçirilmesi, aynı zamanda yeni bir takım tesislerin açılması için çalışıyoruz. Örneğin Soma’da bir Gençlik Merkezi’nin çalışmalarına başladık. Eski bir spor salonu var. Bu salonu onarmak ya da yıkıp yenisini yapmak noktasında bazı adımlar atacağız. Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile bazı çalışmalar yapacağız. Oradaki gençlerimizin, kardeşlerimizin geleceğine katkıda bulunmak adına tüm enstrümanlarımızı kullanacağız. Yaz döneminde bizim kamplarımızda en azından biraz da olsa farklı bir atmosfere girmeleri noktasında çalışmalarımız olacak” dedi.

“FEDERASYON BAŞKANLARI İLE FİKİR ALIŞVERİŞİ”
Bakan Kılıç, federasyon başkanlarıyla yaptığı toplantıyla ilgili sorulan soruya, “2012 Londra Olimpiyatları’nda ve Soçi Kış Olimpiyatları’nda istediğimiz başarıyı tam olarak yakalayamadığımız branşlar oldu. Soçi ile ilgili üzüntümü daha önce de belirttim. Federasyon başkanları ile geriye dönük olarak neler yapabiliriz, federasyonlar olimpiyatlarda olsun diğer yarışmalarda olsun farklı branşlarda nasıl daha fazla başarı elde edebiliriz, aktarılan kaynakların daha etkin kullanımı, sporcuların moral motivasyon ve sağlığının korunması için neler yapılabiliriz diye fikir alışverişinde bulunduk” diye konuştu.

“E-BİLET KANUNLA ALINMIŞ BİR KARAR”
E-bilet ilgili geri adım atılmasının söz konusu olmadığını vurgulayan Bakan Kılıç, “E-bilet kanunla alınmış bir karar. Uygulama konusunda farklı fikirler var. Önümüzdeki sezon için hazırlıklar başladı. Yaz döneminde bizim de TFF’nin de çalışmaları olacak. TFF ile görüşmelerimde yanlış anlaşılmaları nasıl gideririz noktasında çalışmalar da oldu. Doğru olmayan birçok bilgi paylaşıldı ve maalesef vatandaşlarımız, taraftarlarımız bu yanlış bilgileri aldı. Bunları açığa kavuşturmak ve gerekiyorsa bazı detay değişikliklerin yapılması noktasında çalışmalarımız olacak” dedi.
Sahalarda ve salonlarda şiddete izin verilmesinin mümkün olmadığını dile getiren Bakan Kılıç, “Sporda herhangi bir şekilde şiddete izin vermek gibi bir lüksümüz, algımız yok. Stadyumlarda, salonlarda yanlış yapanları ayıklamak lazım. Çalışmalarımız da bu yönde. Vatandaşlarımızın huzurlu bir ortamda sporu takip etmelerini sağlamak istiyoruz. Amacımız bu ortamı bozmaya çalışanları ayıklamak” ifadelerini kullandı.

“ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ”
Bakan Çağatay Kılıç, şiddetin önüne geçmek için yapılan çalışmaların sorulması üzerine, “Yasanın getirdiği cezalar var ve bunlar hafif cezalar değil. Sporcuya, seyirciye şiddet gösteren birinin o alanda yeri yoktur. Bu kabul edilemez bir şey. Şiddeti yapanların bir daha bunu uygulamamaları için adli ve farklı önlemler var. Önümüzdeki yıllarda bunlar yoğun bir şekilde hayata geçecek” şeklinde cevap verdi.
‘Futbolda süren gerilimin önüne geçilmesi için kulüp başkanlarının bir araya getirilmesine dönük bir düşünce var mı’ şeklindeki soruyu ise Bakan Kılıç, “Sezon henüz bitti. Bazı düşüncelerimiz var. Henüz açıklamak istemediğim bazı düşüncelerimiz var. Bir diyalog ortamının oluşturulması ve yönetici arkadaşların daha koordineli ve daha huzurlu bir ortamda iletişime geçmesi için çalışmalarımız olacak” diye cevapladı.

“CEZALAR UYGULANACAK”
Bakan Çağatay Kılıç, seyircisiz oynama cezalarında kadın ve çocuk taraftarların maçlara alınmasıyla ilgili olarak ise şöyle konuştu:
“Şahsi kanaatim cezanın uygulanması devreye girdiği zaman, mutlak uygulanması gerektiği şeklinde. Bu noktada bir takım farklı düşünceler var. Bölüm bölüm bazı noktaların, stadyumlarda bazı tribünlerin kapatılması gibi seçeneklerin hepsi masada. Bunların hepsini tartışıp, değerlendireceğiz. Tam incelemelerin ardından ona göre fikirlerimiz paylaşacağız.”
Spor polisi uygulamasına da değinen Bakan Çağatay Kılıç, “Sporda şiddete alışmamız mümkün değildir. Toplum olarak yapmamız lazım bunu. Bizim kültürümüzde böyle bir şey yok. Bunun önüne geçeceğiz. Spor polisi gibi bir şey şu an gündemimizde yok. Kolluk kuvvetlerine ilişkin gelecek sezon nasıl adımlar atılabilir bu konuyu düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

“YERLİ SPORCULAR DAHA İYİ YETİŞTİRİLMELİ”
TFF’nin yabancı kontenjanı konusunda aldığı karara ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Çağatay Kılıç, “Ülkemizin sporcularının daha fazla şans bulabilmesi için elimizden geleni yapmak zorundayız. Ben bu konuya bu perspektiften bakıyorum. Şahsi fikrim yerli sporcuların daha iyi yetiştirilmesidir. TFF’nin bir kararı var ve o uygulanacak” dedi.

“TESİSLERİN YAPIMI SÜRÜYOR”
24 yeni stadyum ve devam eden 405 tesisle ilgili son durumu da anlatan Bakan Çağatay Kılıç, şunları söyledi:
“Projelerimizin kimisinin ihalesi yeni bitti, inşaatı devam edenler var. Bu yıl içerisinde ve gelecek yıllarda açacağımız projelerimiz var. Amacımız hızlı ve kaliteli bir şekilde bu tesisleri hizmete sokmak. Hazır olan kapasitemizin kullanımının en üst düzeyde olması için federasyon başkanları ile bugün görüştüm. Eğitim spor ve farklı alanlarda kullanılabilecek yerler bunlar.”
Türkiye’nin 2024 Avrupa Şampiyonası’na adaylığıyla ilgili olarak ise Bakan Çağatay Kılıç, “Biz şampiyonanın tamamını düzenleme taraftarıyız. Bir parçası orada, bir parçası başka yerde bir organizasyon yapmak yerine, tamamını kendimiz yapacağımız bir organizasyonun daha doğru olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.