KILIÇ, DEMİRÖREN VE 1.LİG BAŞKANLARINI AĞIRLADI

04 Aralık 2014 Perşembe, 18:38

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve PTT 1. Lig’de mücadele eden kulüp başkanlarını kabul etti. Bakanlık binasında gerçekleşen ziyarete TFF İcra Kurulu Üyesi ve Profesyonel Kurul Başkanı Arif Koşar, TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş da katıldı.

Kabul öncesinde açıklamalarda bulunan Bakan Akif Çağatay Kılıç, futbolun yanı sıra ülke sporunun sıkıntılarını konuşacaklarını söyledi. Kılıç, sporun sadece futboldan ibaret olmadığına işaret ederek, “Gençlerin sporun çok farklı dallarında kendilerini yetiştirmeleri konusunda da kulüp temsilcilerine düşen görevler var. Temsil ettiğiniz şehirlerde spor anlamında farklı branşlarda destek olabileceğiniz kardeşlerimiz mevcut. Üzerinizde ciddi bir sorumluluk var” diye konuştu.

Daha önce Kulüpler Birliği Vakfı temsilcileriyle bir araya geldiklerini hatırlatan Kılıç, şöyle devam etti:

“Burada bir şeyi sürekli dile getiriyorum. Sizlerden ricam, sporda şiddet konusunda hiçbir şekilde bahane aramayın. Futbol sahasında, yüzme havuzunda, kısacası spor tesislerinde şiddetin ‘aması ve bahanesi’ yoktur. Bunu tamamen içselleştirirsek, üzerine gidersek bu iş çözülür. Bunun tek bir çözümü var; hepimiz aynı pencereden bakıp yeri geldiğinde özeleştiri yapabilmeliyiz. Yapacağınız her açıklama hem tribünleri hem de saha içindeki atmosferi etkiliyor. Bunu bilmeniz lazım. Yaptığınız açıklamalara ve söylediğiniz sözlerin nasıl anlaşılabileceğine dikkat edin.”

Bakan Kılıç, medya ve kendilerine de bu konuda büyük sorumluk düştüğünü dile getirerek, “Bunların farkındayız, elimizden geleni yapmak için ciddi bir şekilde gayret sarf ediyoruz. Spor kulübü yöneticilerinin, federasyon başkanlarının başarı kriterleriyle ilgili bazı düşüncelerimi aktardım. Burada farklı düşündüğümüzü zannetmiyorum. Yapılması gereken çalışmalar belli” ifadelerini kullandı.

“Sorun çıkaran müsabakaya gelmesin”

Sporda şiddeti bitirmek için kararlı olduklarının altını tekrar çizen Kılıç, insanların müsabakalara aileleriyle gidebilmeleri gerektiğini vurguladı.

Bakan Kılıç, “Müsabakalara giden vatandaşlarımız yoğun bir şekilde bunu talep ediyorlar. Daha önce gidemediği müsabakaya gitme talebinde bulunan aileler var. Sosyal aktivite anlamında kaç kişi ailesiyle maça gidiyor? Bu talepler artmaya başladı. Tribünlere zaten gelmesini istemediğimiz, taraftar olmayan, sorun çıkarmak için, şiddet yapmak için gelmiş kişileri buralarda hiçbirimiz istemiyoruz. Spor centilmenliktir, kardeşliktir, birlik ve beraberliktir” değerlendirmesinde bulundu.

Kulüpler Yasası’na da değinen Kılıç, şunları kaydetti: “Bu konuda çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Mütabakata varılan noktalar, varılmayan noktalardan fazla. Özellikle spor camiasından yoğun bir talep gelmeye başladı. Çünkü bazı şeyleri yaşamak istemiyorlar. Sizler de bazı konulardan tabiri caizse bıktınız. Hep beraber el ele sporumuzu, futbolumuzu geleceğe daha kuvvetli taşıyacağız. Tabii ki eleştiri alacağız ama bunların üzerine gideceğiz.”

Bakan Kılıç, doping konusunda da ciddi mesafe katettiklerini belirterek, “WADA Başkanı, Türkiye’nin doğru yolda olduğunu söyledi. WADA, bu işin uluslararası anlamdaki yönetici kurumu konumunda. Türkiye’nin atmış olduğu adımlarla dopingin ciddi manada azaldığını görüyoruz. Tamamen yok ettik diyemiyorum ama gerçekten çok büyük düşüş içindeyiz. Bu konudaki mesajımız birilerine ulaştı. Hassasiyet en üst seviyede” diye konuştu.
“Kulüp borçları yapılanmalı”

TFF Başkanı Demirören ise Türk futbolundaki problemin başında kulüp borçlarının geldiğini bildirdi.

Federasyon olarak ellerinden geldiğince kulüplere destek olmaya çalıştıklarını ancak güçlerinin bir yere kadar yettiğini dile getiren Demirören, “Kulüp borçları sadece PTT 1. Lig için değil, Spor Toto Süper Lig için de geçerli. Bunun yapılanması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Kulüpler için PTT 1. Lig’in çok kritik bir eşik olduğuna dikkati çeken Demirören, sözlerini şöyle sürdürdü:

“PTT 1. Lig’de problemler daha da fazla yaşanıyor. Çok zor durumda olan kulüpler ki Sakaryaspor ve Kocaelispor gibi örneklerini yaşıyoruz, dümdüz aşağıya gidiyorlar. Bu nedenle PTT 1. Lig’de yapılması gerekenler, Süper Lig’den daha fazla görünüyor. PTT 1. Lig tüm Anadolu’yu temsil ediyor. TRT’nin yayın haklarından çekilme gibi düşüncesi PTT 1. Lig kulüpleri için çok önemli. En büyük gelir kaynakları TRT’den gelen yayın hakları. Bu konuda Sayın Yalçın Akdoğan ile görüştük ama size de bilgi vermeye ihtiyacımız var.”

Demirören, e-bilete tüm kulüplerin gönülden destek verdiği vurgulayarak, “PTT 1. Lig’de 72 bin Passolig satılmış. Seyirci ortalamasında istemediğimiz seyirciyi çıkartırsanız aslında düşüş yok. İstemediğimiz seyirciler maça gelmiyor” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir