İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 93. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

12 Mart 2014 Çarşamba, 13:18

Kula’da, İstiklal Marşı’nın kabulünün 93.yıldönümü, Kula Halit Tokul Anadolu İmam hatip Lisesi tarafından organize edilen programla kutlandı.
Okulun Konferans Salonu’ndaki Kula Kaymakamı Hakan Hakyemez’inde de hazır bulunduğu törene, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Erkan Enginar, Belediye Başkan Selim Aşkın, İlçe Milli eğitim müdürü Raşit Çarpan, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Haydar Kaşıkçı, CHP Kula belediye başkan adayı Osman Kasırga bazı kamu kurum amirleri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende açılış konuşmasını yapan Kula Halit Tokul Anadolu İmam hatip Lisesi Türkçe öğretmeni Kazım Şahin, “Büyük insanlar, içinde yaşadıkları zaman dilimine sığmayan, geçmiş ve gelecek zamanları kapsayan insanlardır, onlar bazen bir anıta, bazen bir kitaba, bazen de toplumları için bir kurtarıcıya dönüşürler. Mehmet Akif Ersoy da 63 yıllık ömrüne sığdırdığı mücadele ve bütün bir milletin duygularına tercüman olan İstiklal Marşı’nı yazarak tarihe ve topluma mal olmuş büyük insanlardan biridir, milli şair olarak milletin kalbine yerleşmiştir” dedi.
Bir milletin özünü, dil, tarih, kültür, yurt, bayrak ve amaç birliği gibi öğelerin oluşturduğunu ifade eden Şahin, ortak değerlere sahip olmanın, insanları millet olma niteliğine ulaştırdığını kaydetti.
Şahin, tarihi ve kültürel değerlerin unutulmaması gerektiğini de belirterek, “İstiklal marşını okurken onun derin anlamını içimizde hissetmeliyiz. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar’ sözü bizlere bu anlamda ışık tutmaktadır” diye konuştu.
Daha sonra öğrenciler tarafından hazırlanan programda 11/A sınıfı öğrencisi Gamze Şan’ın okuduğu “Atiyi Karanlık Görmek” şiirini misafirler ayakta alkışladı. Daha sonra oratoryo ve ödül töreninden sonra program sona erdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.