HPV Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

03 Aralık 2020 Perşembe, 16:00

Kadınlarda en sık görülen kanser türleri arasında 2. sırada rahim ağzı kanseri yer almaktadır. Rahim ağzı kanseri HPV, Human Papillorna Virüs, erkek ve kadınların genital bölgelerinde enfeksiyon yapan ve siğil şeklinde kitlelerin oluşmasına yol açan bir tür virüsten kaynaklanır.

Bu virüs, vücuda bir kez girdiğinde hücrelerin içine yerleşir ve dönemsel olarak tekrarlayan enfeksiyonlara sebebiyet verir. Her ne kadar HPV virüsü ve buna bağlı gelişen genital siğil enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan hastalık grubunda yer alsa da nadiren cinsel ilişki dışında da bulaşabilir.

HPV virüsünün kuluçka süresi tipine göre değişebilir. Bulaştıktan sonra 2 ay ila 6 yıl arasında bir kuluçka devresi geçirir.

Ardından da kadınlarda ve erkeklerde genital bölgede, anüste sayıları, büyüklükleri değişen siğiller meydana getirirler.

Yeni kişiler virüsü aldıktan sonra 2 ay içinde siğiller çıkabileceği gibi yıllarca hiç belirti göstermeyip 5 yıl sonra genital siğil olarak da çıkabilir. HPV testi sayesinde virüse karşı önlem alınabilmekte, erken tedavi süreci başlatılarak sonuca ulaşılmaya çalışılmaktadır.

Nedir?

HPV testi, rahim ağzının (serviks) değerlendirilmesi ve kanser öncüsü durumlar açısından kontrol edilmesi amacıyla kadınlara özel yapılan, bir tür rahim ağzı kanseri testidir.

HPV testinin uygulanış amacı, rahim ağzında kanser olmayan; fakat fark edilmediği taktirde uzun yıllar sonra kansere dönüşme ihtimali olan lezyonları erkenden tespit edebilmektir. Erkenden tespit edilen bu lezyonlar tedavi edilir. Kansere dönüşmeden ortadan kaldırıldığı için de kişi, güvenle hayatına devam eder.

HPV testinin uygulanmasındaki amaç, rahim ağzı kanseri başlamış kişilerin tespit edilmesi değildir. Kanser başlamadan yıllar evvelindeki lezyonları tespit etmektir.

HPV testi yapılmadan kadınlarda bu lezyonlar fark edilemez. Uzun yıllar orada kalır ve daha sonra kansere dönüşebilir. Bilimsel verilere göre uzmanlar, 30 ila 65 yaş arasındaki kadınların 5 yılda bir HPV testi yaptırmalarını şiddetle tavsiye etmektedir.

Nasıl Yapılır?

HPV testi çok kısa sürede tamamlanabilir. Etkileri, faydaları, sonuçları itibariyle hayati öneme sahip bir testtir. Çoğu kişinin zannettiğine göre korkulacak, tereddüt edilecek hiçbir durum yoktur. Düzenli sağlık taramasının bir parçası dahi olabilecek bu test, genital bölgede tespit edilen bir siğilin nedeninin araştırılması gibi bir durumda rahatlıkla yapılabilir.

  • HPV testi için muayene sırasında vajinaya yavaş biçimde spekulum adlı verilen bir alet yerleştirilmektedir. Spekulum vajinanın duvarlarını birbirinden ayrı tutar. Bu sayede rahim boynu rahatlıkla görülebilir.
  • Ardından yumuşak bir fırça ve spatula adlı düz bir silme cihaz yardımıyla servikal hücrelerden örnekler alınır. Bu işlem sırasında ekseriyetle herhangi bir acı hissedilmez.
  • Alınan hücre örneği camın üzerine sürülür ve özel bir sıvı ile sabitlenir. Ardından da uygun şartlarda laboratuvara gönderilir.
  • Numuneler prekanseroz ya da kanser durumuna işaret eden bir hücrenin varlığının araştırılması için laboratuvara gönderilir.

Hastaneler  tam donanımlı ameliyathaneleri, uzman doktor kadrosu, geniş hizmet üniteleri, en modern cihazlara sahip laboratuvarları ile HPV testi konusunda gereken bütün desteği sağlıyor. Hızlı ve güvenilir testleri sonucunda gerekli bilgilendirmeyi yaparak tedavi sürecini başlatabiliyorlar. Bütün bu hizmetleri en uygun HPV testi fiyatları ile yapıyorlar.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir