Hayırsever Muhammet Turan, Van’a Destekte Bulundu

01 Mart 2020 Pazar, 23:49

Aslen Ağrı Doğubayazıtlı olan iş adamı Muhammet Turan, Doğu illerinin ticari gelişimine verdiği desteğin yanında, doğal afetlerdeki duruşu ile de dikkat çekiyor. Elazığ depreminde İstanbul merkezli yardımları ile birçok ailenin ihtiyacını gideren iş adamı, Van depreminden sonrada yardım kamyonları Gelenler Köyü’ne ulaştırdı.

Muhammet Turan,İran merkezli 5.9 şiddetindeki depremden sonra büyük hasar gören Gelenler Köyü’nü de unutmadı. Hoy şehrinde meydana gelen deprem sonrasında, sınır köylerimizden birisi olan Gelenler ’de çoğu kerpiçten oluşan evler yıkılmış, 10 vatandaşımız da hayatını kaybetmişti. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların telef olduğu köyde, kalan evlerin çoğunluğu da birinci dereceden riskli olarak işaretlenmişti.

Muhammet Turanyardım bölgesinde basın mensuplarıyla bir araya geldi ve bölgenin durumunu değerlendirdi. “İstemesek de doğal afetler bir gün kapımızı çalıyor. Yarın bizim de aynı kaderi yaşamayacağımızın garantisi yok. Vatandaşlarımızın kış ayında yakınlarını kaybettiler, evsiz kaldılar, geçim kaynakları ellerinden gitti. Onları bu süreçte yalnız bırakamayız” dedi.

Kışlık kıyafetlerin ağırlıkta oldu ve temel gıda malzemelerinin yer aldığı kutular bölgeye vardı ve düzenli şekilde dağıttı. İlaç ve temizlik malzemesi eksikliğinin görülmesi üzerine takviye yardım kamyonları gönderildi. Köyde normal haya dönülmesi için ev eksikliğinin olduğunu söyleyen Muhammet Turan, iş dünyasını bu konuda sorumlu davranmaya davet etti.

Yardımseverliğin bölge insanının genlerinde var olduğunu, yardım kültürü ile her sorunun aşılabileceğini, her şeyin devlete bırakılmasının doğru olmadığını belirten iş adamı; “gittiğimiz her yerde muhtaç ailelerimiz oluyor. Yine sosyal medyadan birçok yardım talebi alıyorum. Bunu vicdani bir sorumluluk olarak görüyorum. Öğrenciler konusunda ise çok daha fazla gayret gösteriyorum” dedi.

Muhammet Turansözlerini şöyle tamamladı: “Öğrencilik insanın en masum olduğu dönemlerden birisi. Bu dönemde eksik kalan bir şeyi, bir daha tamamlayamıyorsunuz. Eğitimin istenilen seviyede verilebilmesi ve öğrencilerinin heveslerinin kırılmaması için öğretmenlerle irtibat halindeyiz. Özellikle ücra köy okullarına yakıt, kıyafet ve kırtasiye takviyesinde bulunuyoruz. Bunun verdiği mutluluk ve huzuru hiçbir şeye değişmem. İmkanlar el verdikçe buna devam edeceğim”

https://www.wmal.net/

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir