Ersun Yanal’ın yıldızını parlattığı 16 isim

12 Eylül 2017 Salı, 15:36
Türk futbolunun en deneyimli teknik adamlarından Ersun Yanal aldığı başarılı saha sonuçlarının yanısıra futbola kazandırdığı yıldızlarla da dikkat çekiyor. Tecrübeli çalıştırıcının, Trabzonspor’da vizyona soktuğu son yetenek Abdülkadir Ömür…
Gençlerbirliği önünde şans bulan ve bir de asist yapan 18 yaşındaki genç yetenek performansıyla hocasının yüzünü kara çıkartmadı.
Geçtiğimiz sezon Yusuf Yazıcı’ya fırsat veren Ersun Yanal’ın Türk futboluna kazandırdığı yıldızlar bu isimlerle sınırlı değil… Yanal’ın ilk teknik direktörlük deneyimini yaşadığı Denizlispor’da o dönem forma giyen birçok oyuncuyu futbolseverler daha sonra çok önemli takımlarda gördüler.
Tecrübeli çalıştırıcının yeşil siyahlı ekipte hocalığını yaptığı Yusuf Şimşek, Ali Tandoğan, Bülent Akın ve Ümit Bozkurt futbola sunduğu ilk yıldız adaylarıydı. Bu oyuncular kariyerlerinin ilerleyen dönemlerinde hem milli takım hem üç büyüklerde top koşturdu. Ersun yanal 2002-2004 yılları arasında görev yaptığı Gençlerbirliği’ni UEFA Kupası’nda 4. Tur oynattı. Kırmızı Siyahlılar’ın bu başarıya ulaşan kadrosunda genç yetenekler Uğur Boral ve Orhan Şam da yer alıyordu.
Ancak Ersun Yanal’ın altın jenerasyonu hiç şüphesiz Vestel Manisaspor’dan çıktı. Deneyimli teknik adamın siyah beyazlı Ege temsilcisinde görev aldığı dönemde elinden geçen yıldızlar içinde Arda Turan gibi dünya çapında üne kavuşan isimlerle birlikte Caner Erkin, Hakan Balta, Ufuk Ceylan, Uğur İnceman, Selçuk İnan vardı. Ayrıca Burak Yılmaz da Ersun Yanal akademisinden geçen isimlerden… Yine Yanal’ın 2011-2012’de Eskişehir’in başındayken şans verip futbolumuza armağan ettiği genç yeteneklerden biri de Alper Potuk’tu.
Özellikle 2005-2006 sezonunda takımın başına geçen Ersun Yanal‘ın olduğu döneme dair Vestel Manisaspor kadrosunu hiçbir Türk futbolseverin unutmadığını sanıyoruz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir