En Güvenilir Sohbet Ortamları

29 Mart 2018 Perşembe, 16:54

İnsanlar arkadaşlık kurmak için artık iş arkadaşlarını, okul arkadaşlarını bina komşularını arkadaş olarak seçmeyi değil teknolojinin genişlemesi ile birlikte internet üzerinden kurulan arkadaşlıkları tercih etmektedir. Uzun süre sohbetlerin yapıldığı internet arkadaşlıklarından bazen tam olarak kurallara uyulduğunda en iyi arkadaşlıklar elde edilebilmektedir. Sohbet ortamları internet ülkemize geleliden beri chat siteleri üzerinden yapılmaktadır. Bu ortamda insanlar birbirleri ile tanışarak uzun süreli arkadaşlıklar kurmaktadırlar. Kurulan arkadaşlıklar ise bazı zaman o kadar uzun olur ki kişiler işyerindeki arkadaşlarının veya okullarındaki arkadaşlıkların samimiyetini sohbet odaları üzerinden tanıştıkları kişilerde bulurlar. Peki sohbet odalarındaki en iyi arkadaşları bulabilmek için uyulması gereken kurallar nelerdir? Hangi kurallara uyulduğunda sohbet eden kişiler kendilerine göre en iyi arkadaşları bulurlar?

Sohbet ortamına girildikten sonra sanal olmasına rağmen kişi karşı tarafta bir arkadaşı ile muhabbet ederken mutlaka mahalledeki arkadaşı, işyerindeki arkadaşı ve okuldaki arkadaşı gibi davranması gerekmektedir. Sohbet ortamındaki arkadaş da aynı gerçek arkadaş gibi görülmelidir. Kişi kesinlikle karşısındakinin de bir insan olduğunu asla unutmamalıdır. Kalp kırıcı konuşmalar bu ortamda asla yapılmamalı, küçümseme hor görme gibi kelimeler kullanılmamalıdır. Sohbet esnasında kesinlikle argo kelime, küfür ve kaba bir kelime kullanılmamalıdır. Noktalama işaretlerine dikkat edilmeli ve  chat esnasında kesinlikle çok kısaltılmış kelime kullanılmamalıdır. Sohbet edip etmeyeceğini sormadan kesinlikle özel mesaj gönderilmemesi gereklidir. Bu platformlardan kişi kendisi için tek bir arkadaş seçebileceği gibi, istediğinde grup arkadaşlığı da kurabilir.

Uzun süreli arkadaşlık isteyen kişiler mutlaka kendi arkadaşları ile muhabbet ediyor gibi muhabbet etmeli cinsel içerik veya hakaret kelimelerini chat sitelerinde de kullanmamaları gerekmektedir. Kişisel sorular izin almadan sorulmamalı ve cevapların doğru mu yoksa yanlış mı olduğunun çok fazla üzerinde durulmamalıdır. Cevapların çok mu doğru yoksa yanlış mı olduğunun biraz fazlaca araştırılması kişisel olarak karşıdaki arkadaşı rencide edebilir ve kendisini bu arkadaş yalancılıkla suçlanıyormuş gibi algılayabilir. Gerçek zamanlı yapılan chat sohbetleri esnasında kişi sohbetten ayrılacağı zaman ayrılacağını söylemeli ve selamlaşmadan konuşmadan ayrılmamalıdır. Kişilerin linkleri kişilerin bu platformlarda isimlerini belirlemektedir. Herkes kesinlikle kendi ismini kullanmak zorunda değildir. Kötü niyetli kişiler de hesaba katılarak kesinlikle kimse hesap numarasını, banka şifrelerini, kimlik numarasını ve özel bilgilerinin hiç birisini karşı tarafta sohbet ettiği kimselere vermemelidir.

Tam manasıyla kurallara uyum sağladıktan sonra kişi istediği arkadaşı seçerek kesinlikle uzun süreli arkadaşlıkların altına imzasını atabilir. Sohbet odalarında sadece kişisel sohbetler değil grup arkadaşlıkları da kurmak mümkündür. Grup arkadaşlıkları kurabilmek için kişinin teker teker sohbet ettiği kişileri tek bir gruba toplaması ve gruba toplarken de arkadaşlarının tümünün rızasını alarak izin istemesi gereklidir. Grup konuşmalarında herkesin ismi link olarak akacağından kişi kiminle konuştuğunu bu şekilde anlayabilir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir