“Bir Çocuk Değişir Tüm Dünya Dönüşür”

22 Nisan 2022 Cuma, 13:18

İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Anaokulu bünyesinde okul öncesi öğretmeni Ferda Sarıkaya tarafından başlatılan “Bir Çocuk Değişir, Tüm Dünya Dönüşür” isimli eTwinning projesi kapsamında sürdürülebilirlik temalı çalışmalar yapıldı.

Okul Öncesi Öğretmeni Ferda Sarıkaya, İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Anaokulu bünyesinde “Bir Çocuk Değişir, Tüm Dünya Dönüşür” isimli eTwinning projesi başlattı.

Proje kapsamında yenilenemeyen kaynakların hızla tüketildiği bu dönemde okul öncesi çağındaki çocuklarda geri dönüşüm bilincinin oluşması, bilinçli tüketim alışkanlıkları geliştirilmesi, çevre bilinci oluşturma, iş birliği yapma becerisi ve tasarım becerilerini geliştirme, doğaya verilen zararları fark ederek doğa sevgisi kazandırma hedeflendi.
Çocuklar, atık materyallerin geri dönüşümünü-ileri dönüşümünü sağlayarak ve daha az tüketmenin önemini fark ederek çevre bilinci kazandı.

Okul Öncesi Öğretmeni Ferda Sarıkaya öğretmen arkadaşlarının desteği ile atıl durumda olan farklı materyalleri kullanarak okul bahçesini çocuklar için yeniden düzenledi. Ayrıca açık alan sınıfı ve oyun alanları oluşturarak çocukların doğayla iç içe öğrenmeleri sağlandı.

Oluşturulan oyun alanları ise öğrencilere, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için hediye olarak sunuldu.
Kasım ayında başlayıp Nisan ayında sonlanan ve Manisa, Mersin, Burdur, İzmir ve Eskişehir’de okul öncesi öğretmenleriyle ortak yürütülen bu projede bitkisel atık yağ toplama, yağmur hasadı, atık pil toplama ve engelliler için mavi kapak toplama gibi kampanyalar başlatılıp sürdürülmeye devam ediyor.

Öğrencilerin kazanımlarına ek olarak velilerden de olumlu dönütler ve destek alınıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.