Besici kan kaybediyor

09 Ekim 2019 Çarşamba, 12:21

İYİ Parti Manisa Ekonomi, Tarım ve Hayvancılık Başkanı Şenol Özkaya, çözüm bulunmaması halinde kırmızı et ihtiyacı konusunda Türkiye’nin tamamıyla dışa bağımlı hale geleceğini ileri sürdü.

İYİ Parti Manisa Ekonomi, Tarım ve Hayvancılık Başkanı Şenol Özkaya, Türkiye’de besiciliğin her geçen gün kan kaybettiğini belirterek, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın acilen çözüm bulması gerektiğini belirtti. 2018 yılının tamamında ithal olarak gelen besilik, kasaplık, canlı hayvan ve karkas et için 2 milyar dolar üzerinde ödeme yapıldığını sözlerine ekleyen Özkaya, “Ülkemizde besicilik yapan besicilerimiz son iki yıldır devamlı olarak zarar etmekte ve kan kaybetmektedir. Kesim fiyatları zarar seviyesine inmiştir. Besici kilosunu 32.00 liraya mal ettiği karkas eti (kemiğiyle birlikte) 28.00 liraya satmaktadır. Gerekli canlı ağırlığına ulaşan bir hayvanın derhal kesilmesi gerekmektedir. Canlı hayvan sadece canlılığını devam ettirmek için bile yediği yem miktarı maliyeti artırır. Buna karşılık kilo artışı yapmaz hatta ayak ağrıları başlayıp kilo kaybı yaşar. Besici bu işi para kazanmak ailesinin geçimini sağlamak için yaptığı için bekletme şansı yoktur. Tabi ki en önemli kısım en az bir yıl besiye aldığı hayvanının fiyatını belirleme şansı hiç yoktur. Besicilik bu şekilde devam eder yetkililer bir çözüm bulmazsa kırmızı et ihtiyacımız tamamıyla dışa bağımlı hale geleceğiz. Neden bu hale geldi? Enflasyonla mücadele edilecek diye devamlı haber olan kırmızı et fiyatları müdane yapılması sonucu ve yüksek besi maliyetleri yüzünden bu durumdadır. İthal karkas et ve kasaplık kesime hazır canlı hayvan ithalatı olmamalıydı. Sadece besi işletmeleri için ülkemizin ihtiyacı kadar dönemlik besilik ithal canlı hayvan gelebilirdi. Plan dahilinde yapılıp iç piyasadaki besilik hayvan sayıları istenilen seviyeye gelince ithalatta durmalıydı. 2019’un ilk altı ayında 285 bin 244 besilik, 6 bin 863 kesime hazır kasaplık hayvan ithal edilmiştir” diye konuştu.

Besicilerin büyük bir bölümün kullandığı hayvancılık kredisinin yanı sıra maliyetlerinin dahi ödeyemez durumda olduğunu dile getiren Özkaya, yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı: “Besicinin kredi ödemeleri en az bir yıl sıfır faizle ertelenmeli, diğer giderleri için sıfır faizli yeni kredi verilmelidir. Yem giderleri belli bir oranda destek verilmelidir. Besicinin gerçek maliyeti üzerinden zararı tespit edilerek, karşılanmalıdır. Et ve Süt Kurumu kesim sayısını artırmalıdır. Et ve Sut Kurumu ödemeyi eskiden yaptığı gibi peşin olarak yapmalıdır. Et ve Süt kurumu depolarındaki 50 bin ton karkas eti ülkemiz içinde gerçek ihtiyaç sahiplerine düzenli olarak et ve kavurma olarak yardım amaçlı vermelidir. Depolar boşalmalı iç piyasadan kesime girmelidir.

Et ve Sut Kurumu kesinlikle karkas et ve kasaplık hayvan ithal etmemelidir. Besicilik çok fedakarlık isteyen bir meslektir. Canlı hayvani büyütüp bakması oldukça zor ve risklidir. Maliyetleri her yıl artmakta ama buna karşın gelirleri azalmakta ve zarar etmektedir. . İYİ Parti Manisa Hayvancılık Komisyonu olarak besicilerimizle yaptığımız görüşmelerde besicilerimizin sıkıntılarını dinleyip çözüm yolları için düşüncelerimizi genel merkezimize ileteceğimizi söyledik.

Kendi üreticimize ve çiftçimize sahip çıkalım.”

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir