AYAKKABI KUTUSU SUÇ UNSURU MUDUR?

30 Aralık 2013 Pazartesi, 14:33

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını saygılarımla arz ederim.
Ecz. Özgür Özel
Manisa Milletvekili
28-29 Aralık 2013 tarihlerinde Manisa’ya yaptığınız ziyaretiniz günler öncesinden “Cumartesi saat 13.30” olarak duyurulmuş, Manisa’da bu nedenle miting öncesi trafik neredeyse durma noktasına gelmiş ancak buna rağmen Mitinginiz duyurulun saatten çok sonra başlamıştır.
Yine, bu olağanüstü tedbirlerin yanı sıra TGB üyelerinin polis tarafından Manisa Şubesinden dışarı çıkmasına izin verilmediği ve burada bir fiili gözaltı uygulaması başlatıldığı tarafımıza bildirilmiş, daha sonra şubeden çıkmak isteyen bir arkadaşlarının gözaltına alındığı haberi gelmiştir. Bu arkadaşlarının durumundan endişe eden ve bu nedenle Karakola gitmek isteyen TGB Manisa İl Başkanı Kemal Tonay Uçak ile birlikte toplam 7 kişi bu sırada gözaltına alınmıştır.
Ayrıca, yine Manisa ziyaretleriniz kapsamında Akhisar ilçesinde toplu açılış töreninde konuşma yaptığınız sırada evinden “ayakkabı kutusu” göstererek protesto gerçekleştiren Nurhan Gül, Başbakan’ın yakın korumaları ve çevik kuvvet ekipleri tarafından evinden gözaltına alınarak karakola götürülmüştür. Gül; karakolda verdiği “Emekli maaşımın düşük olmasından dolayı ve bunun yolsuzluk ve hırsızlığın peşine düşülmektense savcının polisin peşine düşülmesinin sebep olduğunu düşündüğümden dolayı protesto ettim. Sivil polisler evime daldı. 2 yaşındaki bebeğimi evde tek başıma bırakıp karakola gittim.” yönündeki ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştır.
Protestoları engellemek için iktidarınızın bir süre önce gündeme getirdiği “önleyici gözaltı” uygulaması henüz yasallaşmadan fiilen diğer pek çok ilde olduğu gibi Manisa’da da uygulanmıştır. Manisa’da iki kişi Başbakan konuşurken pankart sallama hazırlığı içinde olduğu diğer 5 kişi hakkında da ihbar olduğu ve 1 kişi de “ayakkabı kutusu” gösterdiği gerekçesiyle gözaltına alınmıştır.
Bu nedenle;
1. Manisa mitingleriniz kapsamında kaç polis görev yapmıştır? Kaçı şehir dışından getirilmiştir?
2. Manisa mitingleriniz kapsamında kaç yakın koruma görev yapmıştır?
3. Manisa geziniz kapsamında ilçelere göre ayrı ayrı belirtilmek üzere kaç kişi GBT taramasından geçirilmiştir?
4. Basına yansıyan gözaltılar dışından Manisa’da geziniz öncesinde ya da sırasında başka herhangi bir gözaltı yapılmış mıdır? Yapılmış ise kaç kişi gözaltına alınmıştır? Bu gözaltıların gerekçesi nedir?
5. Vatandaşların mitingler öncesinde ya da sonrasında “potansiyel eylemci” iddiasıyla gözaltına alınması hangi yasaya veya mevzuata dayanmaktadır?
6. Gözaltına alınacak kişiler nasıl ve hangi birim tarafından belirlenmektedir? Bu listeyi Valilik mi yoksa Başbakanlık mı yapmaktadır?
7. Haziran 2013 tarihinden itibaren Başbakan’ın mitingleri sırasında tüm yurtta önleyici gözaltı uygulaması kapsamında “potansiyel eylemci” suçlaması ile gözaltına alınan vatandaşlarımızın sayısı nedir?
8. Akhisar’da emekli bir vatandaşımızın balkonundan “ayakkabı kutusu” göstermesindeki sakınca nedir?
9. “Ayakkabı kutusu” bir suç unsuru mudur? Ayakkabı kutusundan duyulan rahatsızlığın ve kişilerin ayakkabı kutusu göstermesi nedeniyle gözaltına alınmasının sebebi nedir?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.