ANKARA’DA DEV ZİRVE!

15 Kasım 2014 Cumartesi, 12:39

Bakan Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve Kulüpler Birliği Vakfı üyelerini kabul etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Kardeşlik, birlik ve beraberlik ortamının çok önemli olduğu noktasında hepimiz hemfikiriz” dedi.

Bakanlık binasında gerçekleşen kabulün ardından açıklamalarda bulunan Kılıç, futbolla ilgili güncel, yapısal ve mali konuları görüştüklerini söyledi.

Bakan Kılıç, dün gerçekleşen Kulüpler Birliği Vakfı toplantısının ardından yapılan basın açıklamasına atıfta bulunarak, bu çerçevede birlik ve beraberlik noktasında durduklarını ve bundan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Öğleden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret edeceklerini dile getiren Kılıç, sohbet ortamı içinde bazı konuları görüşme fırsatı bulacaklarını kaydetti.

Kılıç, toplantıda “birlik ve beraberlik” görüşünün ön plana çıktığını vurgulayarak, “Özellikle aile ortamı içindeki toplantılarda açık müzakere ve fikir alışverişimizin, futbolumuzun gelecekte daha kuvvetli şekilde ilerlemesine katkı sağlayacağına inanıyorum. Kardeşlik, birlik ve beraberlik ortamının çok önemli olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz. Bunu görmek beni memnun etti” diye konuştu.

Görüşmede mali konulardaki başlıkların da gündeme geldiğini anlatan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yapısal birtakım çalışmaları, kulübümüz yönetimiyle ilgili yasa çalışmalarını da görüştük. Bunların da gelecekte nasıl şekillenmesi konusunda ortak akılda yolumuza devam edeceğimizi görmekten memnun oldum. Yapılan Kulüpler Yasası çalışmasında kulüplerimizin çok katkısı var. Sorunların çözümünde ortaya koydukları iradelerden dolayı kendilerine teşekkür ederim.”

 “E-bilet sistemindeki eksiklikler giderilecek”

Bakan Kılıç, toplantıda e-bilet sistemi konusunda eksikliklerinin hızlı bir şekilde giderilmesi kararının alındığını bildirdi.

E-bilet ihalesini almış özel kuruluşun da bu konudaki sorumluluklarını yerine getirmek için çalışmalarına devam ettiğine işaret eden Kılıç, “TFF ve Kulüpler Birliği Vakfı, e-biletin başarıya ulaşması için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Hızlı bir şekilde eksiklerin giderilmesi durumunda çok daha büyük bir başarının elde edileceğini görüyoruz. En son toplamda e-bilet satışının 500 bini geçtiğinin bilgisi geldi. Hızlı bir şekilde eksiklerin giderilmesi noktasında e-biletin futbolumuza katkı sağlayacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 “Kararlı duruşumuz devam edecek”
Bakan Kılıç, spor müsabakalarındaki şiddet olaylarının önüne geçmek için gösterdikleri kararlı duruşun devam edeceğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Türk futbolu dünyada başarılarla anılmalıdır. Ülkemizin ismini başarılarla anılacağı noktaya taşımamız gerektiği noktasında hiç kimsenin şüphesi yok. Şiddet, olumsuz olayların, sportmenlik dışı davranışların ‘pardonu, aması’ olmamalıdır. Bunu hepimiz açık yüreklikle söylemeliyiz. Herkes gibi futbolun içindeki kişiler de hata yapabilirler, bu mümkündür. Ancak buradaki önemi olan konu, şiddet unsurunun içerilmemesi gerektiğidir. Bu noktada hem fikiriz. Yapılan açıklamalar ve sözlerin, nelerin üzerinde etki yaratabileceğini bilerek yolumuza devam edeceğimize inanıyorum.”

Bakan Kılıç, “Kulüpler Yasası ne zaman kanunlaşacak” sorusuna, “Belli bir olgunluğa gelmiş taslağımız var. Bu taslağımız üzerinde birçok kulübümüzün katıldığı noktalar, katılmadıklarından fazla. Konuyu nihayete erdirmek için de çok ciddi manada hızlı bir iletişim olabileceği noktasında düşüncem var. Tam olarak zaman vermem mümkün değil ama en kısa zamanda olacağı noktasında ümidim var” yanıtını verdi.

TFF Başkanı Demirören’in açıklamaları
Kılıç, TFF Başkanı Yıldırım Demirören’in, dün yaptığı açıklamalarla ilgili soru üzerine ise şunları söyledi:

“Yapılan çalışmaların birlik ve beraberlik içinde ilkesel olarak ortaya konulmuş bir duruş olduğu düşüncesindeyim. Herkesin aynı noktada, bu ilkenin içerisinde yer aldığı düşüncesindeyim. Buradaki toplantılarda dile getirilen konularda da ben bunu gördüm. Onun için birlikteliğin ve beraberliğin ne kadar önemli olduğunu dile getirdim. Konunun ilkesel olarak ele alındığını ve bir ilke ortaya konduğunu düşünüyorum. Bütün kulüplerimize bu ilkeleri açıkça ortaya koymuş olduklarından dolayı da teşekkür ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim ile ilgili sözlerinin sorulması üzerine de Bakan Kılıç, “Sayın Cumhurbaşkanımız ülkemizin seçilmiş Cumhurbaşkanıdır. Kendisinin bir konudaki beyanı üzerine bizim o konuda başka bir şekilde beyanda bulunmamız, hem siyasi terbiye açısından hem de Cumhurbaşkanlığıyla ilgili olarak doğru olmaz” diye konuştu.

Bakan Kılıç, A Milli Futbol Takımı’nın performansıyla ilgili de “Milli takımızın ortaya koyduğu performans buradaki hiç kimseyi mutlu etmedi. Hepimizin gönlünde daha büyük başarıların elde edilme talebi var. Hem teknik kadromuzun hem de futbolcu kardeşlerimizin de bu yönde istekleri var. Keşke daha güzel bir sonuç olsaydı ama olmadı. Ümit ediyoruz ki Kazakistan maçıyla bir çıkış yakalarız” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmanın ardından Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, ziyaretin anısına Bakan Kılıç’a plaket takdim etti.

Yıldırım ve Hacıosmanoğlu katılmadı
Ziyarette, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu yer almadı.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ve Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat ise heyette bulundu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir