2019’da günlük hayatımızda değişecekler…

31 Aralık 2018 Pazartesi, 19:34

Türkiye 2019 yılına hem evi hem sokağı etkileyecek bazı değişikliklerle girecek. Plastik torba ücretli olurken, sigara paketleri de tek tip ve tek renge bürünecek. Ulaşım ve internet kullanımı alışkanlıklarımızda da bazı farklılıklar olacak. İşte yeni yılda günlük hayatımızın akışını değiştirecek 5 yenilik.

ÇEVRE CEZALARI ARTIRILDI

Yasa ile çevreyi kirletenlere yönelik cezalar da artırıldı. Buna göre egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 1.250 lira ceza verilecek. Aynı araç, yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona neden oluyorsa ceza 2 bin 500 liraya çıkacak. Öngörülen yasaklara ve sınırlamalara aykırı olarak petrol ve petrol türevleri tahliyesi veya deşarjı yapan tankerlerle katı atık bırakan veya evsel atıksu deşarjı yapan diğer deniz araçlarına uygulanan idari para cezaları da artırıldı.

BİSİKLET YOLU ZORUNLULUĞU

Yasayla getirilen bir başka önemli düzenleme ise 1 Haziran 2019’da yürürlüğe girecek. Buna göre yeni imar planlarında topografya ve arazi eğimi uygun olan yerlerde bisiklet yolları ve bisiklet park istasyonları zorunlu olacak. Arazi eğimi uygun olmayan yerlerde ise yaya yolları yapılacak.

SİGARADA TEP TİP UYGULAMASI

Sigara paketlerinde değişiklik öngören düzenlemeye göre, sigara markası, paketin sadece bir yüzeyine ve bu yüzeyin yüzde 5’ini aşmayacak şekilde yazılacak. Paketlerin üzerine markanın logosu, simgesi veya işaretleri konulamayacak. Bu kurallar, birden fazla paketi bir arada bulunduran tütün ürünleri kutuları için de geçerli olacak. Tek tip olarak tasarlanan sigara paketleri ile ilgili hususlar, Sağlık Bakanlığının uygun görüşü alınarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikle düzenlenecek. Bu yasaklara uymayanlar, mahalli mülki amir tarafından 5 bin liradan 20 bin liraya kadar idari para cezası ile cezalandırılacak. Kapatma cezasından sonra aynı dönem içinde tekrarlayan ihlallerde ise her defasında işletmeye 20 günden bir aya kadar kapatma cezası verilecek. Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce Türkiye’de üretilen veya ithal edilen tütün ürünleri, 7 ay içinde, Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi Ve Kontrolü Hakkında Kanun’un kuralları ve yasakları düzenleyen maddesine uygun hale getirilecek.

 

Yorum

  1. Fırat ÇELİK

    16 Ocak 2019 at 23:32

    Belirttiğiniz değişiklikler gerçekten de insanlığa faydalı olacağını düşündüğüm konular. Umarım uygulama ve denetleme tarafında da sürekliliği sağlanır. Yazınız için teşekkürler…

Sizde yorum yapın..