Tarihi Çınar Sineması ‘Tarih’ mi olacak!

görüntüleme, 05 Ocak 2015 Pazartesi

Manisa’nın en eski sineması olan Çınar Sineması, Beyazfil’in satılmasıyla kapanmaya yüz tutuyor. Büyükşehir olan Manisa’da Çınar Sineması da kapanırsa merkezde sadece bir sinema hizmet vermiş olacak.

Ferdi UZUN

Beyazfil’i satın alan yetkili firmanın kiracıları binadan çıkarmaya çalışması Çınar Sineması’nı da etkiledi. Yaklaşık 40 yıldır Beyazfil binası içerisinde bulunan Çınar Sineması’nın taşınması için uygun bir bina aranmaya başlandı. Bina bulma sıkıntısı yaşadıklarını belirten sinema yetkilileri “Böyle giderse Çınar Sineması tarih olur” diyor. Büyükşehir olan Manisa’da Çınar Sineması da kapanırsa merkezde sadece bir sinema hizmet vermiş olacak.

“Bina arayışı içerisindeyiz ama zorlanıyoruz”

Çınar Sineması yetkilisi Yusuf Ertan, sinema kültürünü kazanmak yerine kaybedilmeye doğru gittiğini ifade ederek, “Beyazfil kiracıları olarak ortak hareket ediyoruz. Yerimizden olmamak için dava açtık, bu davalar en az 1 yıl sürer diyorlar. Biz burayı dava sonuçlanana kadar mecburen boşaltacağız. Burası sinema. Ufak bir dükkan olsa kiralık yer bulunur ama sinema için metrekareye ve genişliğe uygun bir mekan bulunması gerekir. Bina arayışı içerisindeyiz ama zorlanıyoruz” dedi.

“Tek sinemalı büyükşehir olacak”

Ertan son olarak şunları söyledi: “Beyazfil binasın yapılırken içerisinde sinemada varmış. Bu sinema yaklaşık 40 yıldır burada duruyor. Biz burayı 2002 yılında devraldık. Buranın içerisinde hiçbir şey yapamadık, sürekli yerimizden olacağımızı düşünüyorduk. Buranın koltuklarının değişmesi bile 60 bin TL maaliyet çıkartıyor, iyi ki yaptırmamışız. Şimdi buradan çıkacağız. Kendimize yer bakıyoruz, bulamazsak Manisa bir tane sineması olan bir Büyükşehir olacak.”

IMG_2706_933x1400

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir