ŞEHİT POLİS BABA OCAĞINDA!

görüntüleme, 30 Temmuz 2015 Perşembe

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde devriye gezdiği sırada şehit edilen polis memuru Mehmet Uyar’ın cenazesinin Manisa’nın Salihli ilçesindeki baba ocağına getirilişi sırasında gözyaşları sel oldu.
Kendisi gibi polis olan eşi Nedime Uyar ile birlikte 6 yıldır görev yaptığı Diyarbakır’ın Çınar ilçesinden tayinleri memleketi Salihli’ye çıkan ve Ağustos ayının ikinci haftası yeni görev yerine gelmesi beklenen polis memuru Mehmet Uyar (30) şehit düştü.
Diyarbakır’dan havayoluyla Uşak’a oradan da karayolu ile Manisa’nın Salihli ilçesine getirilen şehit Mehmet Uyar’ın cenazesi, ilk olarak baba evinin bulunduğu Güneşli Mahallesine getirildi. Şehit haberinin gelmesinden bu yana yüzlerce vatandaşın beklediği cenazenin baba evine gelmesiyle gözyaşları sel olurken, şehidin ailesi ayakta durmakta zorlandı. Şehidin kız kardeşi ve halası fenalık geçirirken, şehidin babası Hüseyin Uyar ve erkek kardeşi cenaze aracı içinde gözyaşlarına hakim olamadı.
Şehidin 4 aylık hamile polis eşi Nedime Uyar ve annesi Meryem Uyar ise cenaze aracını takip eden otobüs içinden çıkamadı. Baba evinde alınan helalliğin ardından şehidin naaşı cenaze töreninin yapılacağı Hamidiye Camii’ne götürüldü.

ŞEHİT POLİSE AĞIT

Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nde teröristlerce şehit edilen 30 yaşındaki polis memuru Mehmet Uyar’ın cenazesi, saat 16.30 sıralarında konvoyla baba ocağı Manisa’nın Salihli İlçesi Güneş Mahallesi’ndeki evin önüne getirildi. Türk bayraklarıyla donatılan sokakta gözyaşları sel olurken ağıtlar yükseldi. Şehidin kız kardeşi Ümmühan Pınar, ağabeyinin fotoğrafını öpüp gözyaşı döktü. Daha sonda genç kadın, cenaze aracına çıkıp diğer kardeşi Afyonkarahisar’da görevli astsubay Murat Uyar’a sarılıp ağıt yaktı.

Helallik alındıktan sonra cenaze, Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde, 3 gün önce askeri konvoyun geçişi sırasında park halindeki bomba yüklü otomobilin patlatılmasıyla şehit edilen Jandarma Başçavuş İsmail Yavuz’un da cenaze töreninin düzenlendiği ilçe merkezindeki Hamidiye Camii’ne getirildi. Buradaki törene, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bazı Manisa milletvekilleri, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, polis müdürleri, askeri erkan, kentte görevli bürokratlar, şehidin yakınları ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

BEN SENİN EVİNİ TAŞIYACAKTIM 

Camide ağabeyinin tabutuna kapanan astsubay Murat Uyar, “Hakkını helal et ağabey, ben senin evini taşıyacaktım tabutunu taşımak nasip oldu” dedi.

Şehit annesi Meryem ile babası Hüseyin Uyar gözyaşlarını tutamadı. Şehidin 4 aylık hamile eşi Nedime Uyar ise yakınlarının desteğiyle güçlükle  ayakta durabildi. Cenaze yerinden ayrılmak istemeyen Nedime Uyar, gözyaşlarına hakim olamadı.

Şehidin yakınları, “Kalk oğul oradan, biz senin çocuğuna nasıl bakarız? Hadi gel, gel de yavruna babalık et” diyerek gözyaşı döktü.

İkindi vakti Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan’ın kıldırdığı cenaze namazının ardından şehidin cenazesi, polislerin omuzlarında cenaze aracına taşındı. Törene katılanlar, ilçe merkezinde bir süre yürüdü. Bu sırada  ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ diye sloganı atıldı.. Yürüyüş sırasında, cadde üzerinde bulunanlar alkış tuttu. Şehit, Salihli Asri Mezarlığı’nda gözyaşları arasında toprağa verildi.

DİYARBAKIR'IN ÇINAR İLÇESİNDE DEVRİYE GÖREVİ YAPARKEN UĞRADIĞI SİLAHLI SALDIRI SONUCU ŞEHİT DÜŞEN POLİS MEMURU MEHMET UYAR SALİHLİ’NİN CENAZESİ MANİSA’DA GÖZYAŞLARI İÇİNDE SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI. (ABDULLAH POLAT - HASAN YİĞEN - ÖNDER AYDIN - SADIK CANGEL/MANİSA-İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir