Kerbela şehitleri Manisa’da anıldı

görüntüleme, 23 Ekim 2015 Cuma

HAZRETİ Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin ile 72 yoldaşının Kerbela’da şehit edilişinin yıldönümü nedeniyle Manisa’nın Turgutlu İlçesi’nde anma töreni düzenlendi.

Hz. Muhammed’in torunu, Hz. Ali’nin oğlu İmam Hüseyin ile 72 arkadaşının Kerbela Çölü’nde şehit edilişinin yıldönümü için Atatürk Mahallesi’ndeki Hz. Hüseyin Camii önünde anma etkinliği düzenlendi. Bugün saat 09.00’da başlayan anma etkinliğine; MHP’li Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, çeşitli siyasi partilerin yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törene katılan yüzlerce Caferi vatandaşın ağıtlar yaktığı törende, gözyaşları tutulamadı.

Bir konuşma yapan Hz. Hüseyin Camii İmamı Bayram Dalga, “Allah, bize her yıl anma törenlerini nasip etsin. Bugün Suriye’de, Irak’ta akan kan Müslüman kanıdır. Kanın son bulmasını istiyoruz. Biz yıllardır Turgutlu’da barışla dostlukla birlikte yaşadık. Bugün matem günüdür. Bu anma günümüz mübarek olsun. Dualarımız, hayırlarımız kabul olsun. Vatanımızı karıştıran, son aylarda yaşanan olaylarda polisimize ve askerimize kurşun sıkanları Allah kahrı beter etsin. Ama şunu bilsinler ki Türk milleti yılmayacak. Bu vatanı yıldıramazlar. Bu vatanı bölemezler, bu vatan her zaman al bayrağımız sayesinde, milletin güçlü yapısı ve ordusu sayesinde ayakta kalmıştır. Bundan sonrada kalacaktır. Kıyamete kadarda var olacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından siyah renkli kıyafetler giyen Deste Grubu’nu oluşturan genç ve çocuklar, tören boyunca ellerini göğüslerine ve başlarına vurdu. Bazı vatandaşlar da alanda hazır bekletilen Kızılay’ın kan toplama aracında kan bağışında bulundu. Kerbela Savaşı’nın canlandırmasıyla tören son buldu.

HZ. MUHAMMED'IN TORUNU HZ. HUSEYIN ILE 72 YOLDAÞININ KERBELA'DA ÞEHIT EDILIÞININ YILDONUMU NEDENIYLE MANISA'NIN TURGUTLU ILCESI'NDE ANMA TORENI DUZENLENDI. FOTOGRAFTA HZ HUSEYIN CAMII IMAMI BAYRAM DALGA. (FOTO: DOGAN CIZMECI / TURGUTLU, DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir