ZEYTİNDE ÜRETİM VAR, TÜKETİM AZ

01 Ekim 2014 Çarşamba, 14:58

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, Türkiye’nin dünyanın önde gelen zeytin ve zeytinyağı üreticilerinden olduğunu, destekler sayesinde zeytin ağacı sayısının çok arttığını söyledi. Yurttaş, zeytinyağını üreten ancak çok az tüketen bir toplum olduğumuzun altını çizdi.

Manisa’daki özel bir firmaya ait zeytinyağı üretim tesislerini ziyaret eden AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, Türkiye’de 12 yıl önce 92 milyon zeytin ağacı varken bugün bu sayının 165 milyona yükseldiğini belirterek, üretimde dünya ortalamalarına göre ilk 5’te yer alındığını hatırlattı. Yıllık 72 bin ton sofralık zeytin ihraç edip 117 milyon dolar gelir sağlandığını açıklayan Yurttaş, yılda 23 bin ton zeytinyağı ihracatından 77 milyon dolar elde edildiğini ifade etti. İhracatın her gün arttığına dikkat çeken Dr. Yurttaş, “Paketli zeytin ihracatına teşvik primleri veriyoruz. 1998 yılından bu yana üreticilere zeytinyağı için kilogram başına destekleme primi ödemesi yapılıyor. Dünya standartlarında ve ihracat kalitesinde zeytin yetiştiriciliğine uygun tür ve çeşitler ile kapama modern bahçe tesislerinin gerçekleştirilmesi amacıyla 2005 yılından itibaren yeni tesis edilen zeytin bahçelerine sertifikalı fidan desteği veriliyor. Ar-Ge ile zeytincilikte projeli çalışmalar yapılmakta ve yeni gelişmelerin önü açılmaktadır. Toprak analizi, zeytin ve zeytinyağı ile ilgili bilimsel çalışmaların yapılması konusunda üniversitelerimizle işbirliği yapıyoruz. Ayrıca, zeytin ve zeytinyağının yurt içinde tanıtımı, tüketimi ile ihracatını artırmak amacıyla Ekonomi Bakanlığı tarafından 3 Nisan 2007 tarihinde Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) kurulmuş olup, söz konusu komite çalışmalarına Bakanlığımız tarafından da destek verilmektedir” dedi.

TANITIM ARTTIRILMALI

AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Kuran-ı Kerim’de adı geçen Akdeniz ülkelerinin siyah incisi zeytinin 6 bin yıldan bu yana ülke topraklarında üretildiğini söyleyerek gerekli tanıtımın yapılmamasından yakındı. Manisa’da yılda 246 bin ton zeytin üretildiğini dile getiren Yurttaş, kişi başı ortalama 2 kg zeytin tüketildiğini hatırlatarak Bakanlığın kişi başı zeytin tüketiminde 5 kilograma çıkmayı amaçladığını vurguladı. Zeytinyağının tanıtımı için yapılması gerekenleri sıralayan Yurttaş, “Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi çalışmalarını daha aktif bir şekilde yapmalıdır. Zeytinyağının sağlığa yararları basın yayın aracılığıyla anlatılmalıdır. Belediyelerin ve sivil toplum kuruluşlarının dağıttıkları gıda paketlerinin içerisinde mutlaka zeytin ve zeytinyağına yer verilmelidir. Kamu spotları ile zeytin ve zeytinyağının faydaları, sağlığa katkıları anlatılmalıdır. Uluslararası ziraat, tarım, gıda fuarlarında zeytin ve zeytinyağının tanıtımı aktif olarak yapılmalıdır. Lisanslı depoculuk çalışmaları daha iyi şekilde yürütülmeli ve üreticinin korunması sağlanmalıdır. AR-GE çalışmaları ile kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretimi sağlanmalıdır. Zeytin üreticileri düzenli olarak eğitilmeli ve verim artırıcı çalışmalar konusunda bilgilendirme yapılmalıdır. Zeytinyağı orijinal ambalajlarda satışa sunulmalıdır” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir