Yurttaş: Vergisini Düzenli Ödeyenler Ödüllendirilmelidir

09 Temmuz 2014 Çarşamba, 17:28

Vergisini düzgün ve zamanında ödeyen mükellefler ödüllendirilecek, uyumsuz mükelleflere ise yeni yaptırımlar gelecek. Konu hakkında açıklama yapan AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, “Zaman zaman yapılan vergi ödemelerinin faizlerinin af edilmesi konusunda düzenlemeler yapılıyor. Düzenli ödeyenler ise mağdur durumuna düşüyordu. Konuyu sayın bakanımıza ilettik. Kendileri ilgililere talimat vererek düzenli vergisini ödeyenlerin ödüllendirilmesi konusunda çalışma başlatmalarını istedi. Önümüzdeki dönemde bu konuda yeni ödüllendirmelerin de yapılması gerekir” dedi.

Hazırlanan proje ile uyumlu ve uyumsuz mükelleflerin ayrıştırılması ve uyumlu mükelleflerin vergi dairesi uygulamaları çerçevesinde teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Konu hakkında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “Yeni kurguda söz konusu mükellefler için şunları düşünüyoruz. Tabii bunların şu an için taslak olduğunu ve değişebileceğini de belirtmek isterim. Yeni sisteme göre uyumlu mükelleflerin vergi iade talepleri duruma göre, teminatsız, incelemesiz ve/veya yeminli mali müşavir raporu aranmaksızın hızlı bir şekilde yerine getirilecek. Belirli bir düzeyin üstünde uyumlu olan mükellefler ise ihbarların değerlendirilmesi hariç olmak üzere GİB tarafından yapılacak yoklama, denetim ve bazı inceleme faaliyetleri kapsamı dışında bırakılacak. Uyumlu mükelleflerin özel talepleri öncelikli ve belirli sürelerde yerine getirilecek. Öte yandan, vadesi gelmemiş borçları için gerekli şartları sağlaması durumunda tecil faizi ile makul bir süre ve makul tutarlarda borcun vadesi uzatılabilecek. Bunun yanı sıra vergi rekortmenlerinin ilan edilmesi gibi uyumlu mükellefleri de belirli periyotlarla kamuoyuna ilan etmeyi düşünüyoruz. Belirli bir düzeyin üzerindeki uyumlu mükelleflere, talep etmeleri durumunda, vergisel analizlerini ve kendi sektörü ile kıyaslamasını içeren bir rapor da verebiliriz ve söz konusu mükellefler, indirimli teminat uygulaması sisteminden yararlandırılabilir.” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir