YEŞİL ALTINDA HASAT HIZ KESMİYOR

12 Eylül 2014 Cuma, 12:05

YEŞİL ALTINDA HASAT DEVAM EDİYOR

Manisa’nın önemli tarımsal ürünü olan Antep Fıstığında hasat dönemi devam ediyor.

Hasat çalışmalarına Saruhanlı’nın Nuriye Mahallesi’nde katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, fıstıkta bu sezon üretimin yüksek olmasını beklediklerini ifade ederek, “Rekoltenin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 1.600 ton civarında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

İlimizde hasadın Ağustos ayının ortalarında başladığını ve Eylül ortalarına kadar devam ettiğini belirten İl Müdürü Çebi, “2013 yılı verilerine göre İlimizde Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı 450 üreticimiz Antep Fıstığı üretimi yapmaktadır. Yaklaşık olarak 8500 dekar alanda 835 bin Antep Fıstığı ağacı mevcut olup, bu alanda 1.680 ton civarında üretim gerçekleştirilmiştir. Bu sene üretimin daha da artacağını tahmin ediyoruz. Antep Fıstığı üretiminden elde edilen fıstıkların pazarlanmasında herhangi bir sıkıntı çekmemekteyiz. İlimizdeki Antep Fıstıkları Gaziantep’ten gelen tüccarlarımız tarafından da alınmaktadır. Bu durum kırsal alanlardaki çiftçilerimizin ekonomilerine katkı sağlamaktadır. Menengiç ağaçlarının aşılanmasıyla da popülasyon oluşturulmuş ve üretime geçilmiştir. Bunun yanında son yıllarda yapılan desteklemeler ile kapama bahçelerin sayısı her geçen gün artmaktadır” dedi.

İlimizin Türkiye genelinde, üretim alanında dokuzuncu, üretimde sekizinci ve ağaç sayısında da altıncı sırada yer aldığını söyleyen Çebi, 50.122.390 adet ağaç sayısıyla İlimiz, ülke genelinin yaklaşık % 2’lik kısmını karşılamaktadır. İlimizde Antep Fıstığı üretimi, başta Merkez, Kırkağaç, Akhisar, Demirci, Salihli, Selendi ve Gördes’te yapılmakta olup Ahmetli, Sarıgöl, Saruhanlı, Soma ve Turgutlu’da da az miktarda üretim mevcuttur. İlimizde dağınık halde bulunan ağaç sayısı fazladır. Kırsal bölgelerde bulunan Menengiç ve Atlantik sakızı anaçlarına yapılan antepfıstığı aşılamaları ile üretim artırılmıştır. Dağınık haldeki antepfıstığı ağaçlarımız da bu şekilde oluşmuştur” dedi.

Kaliteli ürün elde etmek için hasat zamanının da çok önemli olduğunu vurgulayan Çebi, “Antep fıstığında hasatta meyve dış kabuğu saydamlıktan matlığa dönüşmekte, kırmızı kabuk yumuşayarak sert kabuktan kolayca ayrılmakta, kemik kabuk çıtlamaktadır. Fizyolojik olgunluğa erişen meyvelerde meyve kuru iç ağırlığı ile yağ miktarı en yüksek düzeydedir. İşte bu dönemde, yaklaşık bir hafta içerisinde hasat tamamlanmalıdır. Bu kritik dönemden önce veya sonra yapılan hasatta, meyvede gelişmemiş iç, bozuk renk ve çekici olmayan bir görünüm oluşmaktadır. Bu nedenle fizyolojik olum döneminin tespiti kaliteli ürün elde etmek için çok önemlidir” dedi.

Çebi, tüm çiftçilerimizin güzel bir hasat yılı geçirmelerini dileyerek, “Ürününüz bol, kazancınız bereketli olsun” dedi.

Manisa’nın Saruhanlı İlçesi’nin Nuriye Mahallesi’nde Antep Fıstığı yetiştiriciliği ile uğraşan üretici Mehmet Mora, Ziraat Mühendislerinin tavsiyeleriyle 18 yıl önce kurak olan arazisine menengiç ağaçlarını dikerek bu işe başladığını belirterek, “Antep Fıstığı ağaçlarını dikimden bir yıl sonra aşılarını yaptık ve bu zamanda kadar bakımını bırakmadık. 18 yıldır ailemle beraber bu işle uğraşıyorum. Bu sene mahsulümüz geçen yıla göre biraz daha iyi oldu. Ekonomik değerinin yanı sıra, bu iş ile köyümüze bir ilki yaşattığımız için daha memnunuz. Çıkardığım mahsulü kendim kavurup, satarak gelir sağlamaya çalışıyorum. Bize destek veren başta İl Müdürümüz ve İlçe Müdürümüz olmak üzere herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir