YAŞ ÜZÜM İHRACATINA DESTEK DOPİNGİ

16 Ağustos 2014 Cumartesi, 13:57

YAŞ ÜZÜM İHRACATINA DESTEK DOPİNGİ

MANİSA’nın Alaşehir İlçesi’ndeki dünyaca ünlü Sultaniye üzümlerinin Avrupa ve Rusya pazarlarına ihracatı geçen Pazartesi günü başladı. TIR’lar yola çıkarken, AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş sofralık yaş üzüme ton başına 150 lira destek primi yapıldığını açıkladı.

İhracat sezonunun başlamasıyla birlikte paketlenerek şoklanan üzümler, TIR’lara yüklenip Avrupa ve Rusya pazarlarına yola çıktı. Alaşehir’de Cengiz Balık ve Nazmi Sağlam’a ait üzüm işletmesini ziyaret eden AK Partili Milletvekili Muzaffer Yurttaş, ihracatçıya destek primi müjdesi verdi. Milletvekili Yurttaş, sofralık yaş üzüme geçen yıl 80 lira olan desteğin bu yıl 150 liraya çıktığını açıkladı.

ÜZÜM TÜKETİMİ DÜŞÜK

Konuşmasına ülkenin kuru üzüm ihracatında dünya birincisi, yaş üretiminde dünya ikincisi olduğunu söyleyerek başlayan Milletvekili Yurttaş, “Türkiye üzüm ülkesi olmasına rağmen tüketim düşük. Yıllık kişi başı üzüm tüketimimiz 250 gram. En fazla ihracat yaptığımız ülkelerden İngiltere ve Almanya’da 1.6 ile 1.7 kilogram arasında. Bizim toplam ürettiğimiz üzümün yüzde 30’nu sofralık, yüzde 37’sini kurutma, yüzde 30’u pekmez, pestil gibi diğer ürünler ve yüzde 5 gibi de şarap olarak tüketiliyor. Sofralık üzümün en çok satıldığı ülke Rusya. Ardından Almanya gibi Avrupa ülkeleri geliyor. Dünya kuru üzüm üretiminin yüzde 36’sını Türkiye tek başına karşılıyor. Manisa için üzüm bir sembol. 2013 yılında yaklaşık 179 bin ton yaş üzüm ihracatı yapmışız. 200 milyon dolara yakın bir gelir elde etmişiz. Bunun 114 bin tonunu Rusya’ya yapmışız. Ege bölgesinde 690 bin dekar arazide üzüm üretimi yapılıyor. Bunun 560 bin dekarı Manisa bölgesinde. Dağlarından yağ, ovalarından bal akar sözü Manisa için geçerlidir” dedi.

“ÜZÜM TANITIM GRUBU KURULMALI”

Üzümün sağlığa faydalarını da anlatan Yurttaş, “Sultaniye üzümün tanıtımı iyi yapılmalıdır. Biz Alaşehir Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte THY’de üzüm dağıtımı yaptık. Kuru meyve tanıtım grubu kurduk. Üzüm tanıtım grubu kurulmalı. Bu grupta siyasi parti temsilcileri özellikle basın yer almalı. Ticaret Borsa ve Odaları gibi sivil toplum örgütleri yer almalı. Bunlar ne yapmalı; fuarlara katılmalı, yurt dışında üzümü tanıtmalı. Böylece hem yurt içinde hem de yurt dışında tüketim artırılmalı” diye konuştu.

“SOFRALIK YAŞ ÜZÜME DESTEK VERİYORUZ”

Üzümün geliştirilmesiyle ilgili bazı çalışmaların yapılması gerektiğini söyleyen Yurttaş, “Alaşehirliler, Sarıgöllüler olarak sınırsız bir bağ alanı artışı var. Sarıgöl’ün ünlü Emcelli Biberi yerlerini bağ alanları almış. Bağ alanlarını durdurmak lazım mı, değil mi bu alanda araştırma yapılıp ortak karar vermek lazım. Üzüm çeşidi artırılırken iyi analiz etmek lazım. Aksi halde sık sık bağ çeşidi değiştirilmek zorunda kalınıyor. Üzüm çeşidini buna göre çeşitlendirmek lazım. Birde hiç çeşidi olmayan bir ürünü dikmenin bir anlamı yok. Üretilen ürün çeşidi çok olmalı ki pazar oluşsun. Sofralık yaş üzüme destek veriyoruz. Sofralık yaş üzüme verilen destek aynı zamanda kuru üzüme de verilmiş oluyor. Daha çok yaş üzüm satışını artırdığı için piyasadaki kuru üzüm miktarı azalmış oluyor. Bu yıl rekoltenin iyi olması geçen yılki gibi doğal afetlerin yaşanmamış olması rekolteyi artırdı. 300 bin tonun üzerinde kuru üzüm rekoltesi bekleniyor. Ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi ile yaptığımız görüşmeler sonrası ton başına 150 lira destek aldık” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir