Sofralık Zeytin İhracaatına Bakanlıktan Destek

16 Ağustos 2014 Cumartesi, 11:50

EGE Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçılar Birliği (EZZİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Renklidağ, Ankara’da ilgili bakanlıklarla yaptıkları temaslar sonucunda sofralık zeytinde desteklemenin kabul edileceğinin ışığını aldıklarını söyledi.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Toplantısı, 10 milyonu aşkın zeytin ağacı ile zeytinin başkenti olarak bilinen Manisa’nın Akhisar İlçesi’nde yapıldı. Aslen Akhisarlı olan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Renklidağ, toplantı öncesinde Akhisar Ticaret Borsası üyelerine geçen hafta Ankara’da Tarım, Gıda Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile yaptığı toplantılar hakkında bilgi verdi. Türkiye’de 10 yıl önce 88 milyon zeytin ağacı varken bugün bu rakamın iki katını çıktığını belirten Birlik Başkanı Gürkan Renklidağ, “Zeytin ufak bir tane olmasına rağmen biz zeytinci aileleri olarak çok büyük bir kitleyiz. Varlığımızı Tarım, Gıda ve HayvancıLık Bakanlığı ile Ekonomu Bakanlığı yetkililerine kabul ettirdik. Zeytinyağında 70 kuruş olan desteklemenin 2 lira olması isteğimizi olumlu buldular. Şimdi sofralık zeytinde de desteklemenin olması gerektiğini ilk olarak kabul edileceği ışığını aldık. Umutluyuz. Aralıksız takipçisi olacağız. Ankara’yı her zaman ziyaret edip rahatsız edeceğiz” dedi.

Zeytin ve zeytinyağında ambargo uygulanan bir Rusya pazarı olduğuna da dikkati çeken Renklidağ, “23 yıl önce Rusya pazarı elimizdeydi. Kalitesiz ürünler ve yapılan hatalar yüzünden kaybettik. Şimdi önümüze çok önemli bir fırsat çıktı. Mutlaka önümüze çıkan bu fırsatı değerlendirmemiz gerekiyor” dedi.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Şerif Selçuk da ihracatçı firmaların çok dikkatle ve titiz davranmaları gerektiğini belirterek, “İhracat yapmak için önümüzde çok büyük imkanlar var. Fakat çok çalışmamız gerekiyor. Gece gündüz demeden çaba sarf etmemiz gerekiyor. Yıllar önce Rusya’da “Burada Türk malı satılmıyor” yazısı görünce beynimden vurulmuşa döndüm. Bilenen gerçekler bunu oraya yazdırmıştı. Şimdi o hataları yapmıyoruz. Mutlaka ihraç edeceğimiz mallar mutlaka en üstün kalitede olmalı. Gramaj mutlaka tam olmalı. Yine çok özel albenisi olan ambalajlı olmalıdır. Bunları yerine getirdiğimiz zaman mutlaka önemli ihracatçılar arasına katılacağız” dedi.

Renklidağ ve yönetim kurulu üyeleri daha sonra katılımcıların sorularını yanıtlayıp, önerilerini dinledi. Konuşmaların sonunda Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Ahlat, Gürkan Renklidağ’a borsanın özel şiltini verdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir