Sarıgöllü üreticiler kaliteli üzüm için kolları sıvadı

02 Nisan 2018 Pazartesi, 14:44

Sarıgöl Ovasının dünyaca ünlü çekirdeksiz sofralık üzüm bağlarından kaliteli üzüm elde etmek için üreticiler, yoğun bir çalışma başlattı.
Manisa’nın Sarıgöl ilçesindeki bağlarda üzüm üreticileri, ölü kol, külleme gibi hastalıklardan korunmak amacıyla ilaçlama çalışmaları başlattı. Çalışmalarla ilgili bilgi veren Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, “Bağlarımızda bahar ayının girmesi ile birlikte zirai ilaçlama başladı. İlaçlama üzümlerin hasadına kadar devam eder. Üzüm bağları çok bakım gerektirir. Atalarımız ‘Bakarsan bağ, bakmazsan dağ’ olur sözünü boşuna söylememişler. Üzüm çok bakım gerektiren bir meyvedir. Şu an bağlarımızda ölü kol ve külleme, purnos türü ilaçlama yapılmakta. Toprak altı hayvan gübresi verilmektedir’’dedi.
Sarıgöl’de son yıllarda bilinçli bağcılık yapıldığını belirten Ülgen, ’’Artık,üzüm üreticilerimiz grup veya bireysel olarak iyi tarım uygulaması yapmakta. Bağlara atılan tarım ilaçları bilinçli atılıyor. Ziraat mühendislerinin denetiminde ilaçlama veriliyor. Son yıllarda iyi tarım uygulaması nedeniyle kalite ve verim oranı arttı’’ dedi.
Sarıgöl ve çevresinde 110 bin dekarlık alan üzerinde başta Sultaniye üzümü olmak üzere, çekirdekli sofralık 9 tür daha üzüm yetiştirildiğini ifade eden Ziraat Odası Başkanı Ülgen, ’’Sarıgöl’de soğuk ve dolu için sigorta yapılmakta. Soğuk, don tamamlandı. Dolu sigortası devan etmekte. Tahmini olarak yüzde 80 üzüm bağında Tarım sigortası olacak’’ diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir