Saanen Keçileri Yatırımcıların Gözdesi Oldu

28 Aralık 2014 Pazar, 17:37

Yetiştirilmesi, bakımının kolaylığı ve süt verimiyle ön plana çıkan saanen keçi yetiştiriciliği son yıllarda gözde meslek haline geldi.

Doğurganlıkları ve süt verimleri ile çiftçinin tercihini bu yönde kullanmasına imkan sağlayan saanen ırkı keçiler, tüm dünyada olduğu gibi ilimizde de üreticinin yüzünü güldürüyor.

Manisa Merkez Şehzadeler İlçesi Halıtlı Mahallesi’nde saanen keçi çiftliğini ziyaret eden Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Vali Yardımcısı Mehmet Yüce, Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Şehzadeler İlçe Müdürü Ferhat Bozkaya ve İl Müdürlüğünde görevli konu uzmanları, tesis üzerinde incelemelerde bulunarak, çiftlik sahibinden bilgi aldı.

Tesis ziyareti sırasında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, İlimizdeki saanen keçi çiftliğinin Türkiye’nin en büyük ve en modern tesisi olduğunu belirterek, böyle bir tesisin ilimiz açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Saanen keçisinin bilindiği gibi asıl kaynağının İsviçre’nin Saanen Vadisi’nde geliştirilen bir süt ırkı çeşidi olduğunu belirten Çebi, “Saanen keçisi yüksek süt verimi özelliğinden dolayı ilimizin süt verimine önemli katkı sağlamaktadır. Yaklaşık olarak keçi sütünde günlük ortalama süt verimi 3 litre civarında olup, tabii ki bunun çok üzerinde verime sahip olan hayvanlarda mevcuttur” dedi.

            Çebi, “Çiftlikte yaklaşık olarak 2.200 tane saanen keçi bulunmaktadır. Bunlardan 1.200 tanesi anaç olarak hem sağılmakta hem de anaçlık görevini yapmaktadır. Çiftliğimiz ayrıca yöreye damızlık gıda da ihraç etmektedir. Çiftlikteki en önemli konulardan bir tanesi de verimi yüksek saanen keçisi ıslah çalışmalarının Ege Üniversite ile imzalanan protokol kapsamında devam etmesidir” dedi.

İlimize böyle bir tesisin kurulmasından dolayı son derece memnun olduğunu dile getiren Çebi, “Böyle bir tesis kurmak isteyen işletme sahiplerine, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak hem süt primi desteği hem de anaç keçi desteği veriyoruz İlimizde böyle yatırımların daha da artması için İl Müdürlüğü olarak gereken çalışmaları yapıyoruz. Tesisin kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Tesis hakkında bilgi veren işletme sahibi Murat Dülger, “Saanen keçi çiftliğimizi 2010 yılında faaliyete geçirdik. Dünyadaki ve Türkiye’deki keçi sütü açığını öngörerek bu yatırıma karar verdik. Modern bir çiftlik kurmak istedik. Bu konuda yurtdışında ciddi çalışmalarımız oldu” dedi.

Türkiye’nin ilk modern keçi çiftliğini Avusturya’dan getirilen orijinal saanen keçileri ile Manisa’da kurduklarını söyleyen işletme sahibi Dülger, “Ege Üniversitesi ile yapmış olduğumuz protokol kapsamında ıslah çalışmalarına başladık. İlk başlarda yıllık 500 kilo olan hayvan başına verimliliğimiz şu anda 800 kiloların üzerine çıkmış durumdadır. Hedefimiz ise 1 ton kapasiteye ulaşmak. Çiftliğimizi kurarken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın vermiş olduğu sıfır faizli 7 yıl ödemeli krediden yararlandık. İl Müdürlüğümüzün desteğiyle yem karma makinesi aldık. Kuruluşumuzdan beri hem süt primi desteği hem de her yıl anaç keçilerimize destek alıyoruz. Katkılarından dolayı İl Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum” dedi.

Tesis ziyareti sonunda açıklamalarda bulunan Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, “Bu tesis hem ülkemiz hem de ilimiz hayvancılığı açısından çok önemli bir proje. Bu tür tesisler ilimiz ekonomisine üretim, istihdam ve ihracat yönünde olumlu katkı sunmaktadır. Böyle yatırımların ilimizde daha da artması gerekmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın bu yönde teşvikleri mevcuttur” dedi.

 

Böylesine güzel ve önemli bir tesisin Manisa’da bulunmasından dolayı mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Bektaş, “Saanen keçi çiftliği kurmak isteyen yatırımcılar için ilimizdeki bu tesis örnek teşkil etmelidir. Böyle bir çiftliğin ilimizde kurulmasında emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir