PAZARCI ESNAFINA YILDIZLI PAZAR YERİ

11 Aralık 2013 Çarşamba, 15:45

Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Pazarcılar Odası’nı ziyaret ederek pazarcı esnaflarıyla bir araya geldi. Garajın taşınmasıyla birlikte mevcut alana Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası ve bin tezgâhlı pazaryeri yapılacağını müjdeleyen Başkan Ergün, “Son dönemde orada pazaryeri yapılmayacağı noktasında bazı siyasi söylentiler dolaşıyor. Bunlara itibar etmeyin. Biz sözümüzün arkasındayız. Pazarcı esnafımıza modern bir pazaryeri kazandıracağız” dedi.

Manisa Pazarcılar Odası Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ü kahvaltıda konuk etti. Düzenlenen kahvaltıya Başkan Ergün’ün yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı ve Yunus Emre Belediyesi MHP Adayı Mimar Azmi Açıkdil,  Belediye Başkan Yardımcıları Nursel Ustamehmetoğlu, Tamer Çipiloğlu, Taner İçöz, Serpil Çakır, Zabıta Müdürü Aydoğan İra, Belediye Meclis Üyeleri Hüseyin Köroğlu, Sezai Gürcan, MHP Şehzadeler İlçe Başkanı Çağrı Tuatay, Şehzadeler Belediyesi MHP Adayı Cem Çöllü, MESOB Başkanı Hasan Geriter, Pazarcılar Odası Başkanı Halim Şener ile birlikte pazarcı esnafları katıldı. Kendilerini onurlandırdığı için Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e teşekkür eden Pazarcılar Odası Başkanı Halim Şener, “Sıkıntılarımızı birlikte paylaştığımız, ne zaman gitsek bizleri kapıda karşılayan, saygı gösteren başkanımıza teşekkür ediyoruz. Kendisi pazarcı esnafımızın yıllardır beklediği pazaryeri noktasında bizlere müjde veremeye geldi. Zor şartlarda, açık alanlarda hizmet veren esnafımızın kalitesini arttırmak adına çok önemli bir proje geliyor. Ben sayın başkanımıza hizmetleri nedeniyle teşekkür ediyorum. Kendisini bugün odamızda ağırladığımız için çok mutluyuz. Başkanımıza yeni dönemde de başarılar diliyoruz” dedi.

Genel Çoğunluğun İsteğiyle Hareket Ettik

Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün göreve geldikleri günden bu yana 4,5 yılı geride bıraktıklarını belirterek, “Artık son yüzlüğün içerisine girdik. Tabi geride kalan dönemde üzüldüğümüz, sevindiğimiz günler oldu. Özellikle Perşembe pazarının taşınması sürecinde bazı sıkıntılar oldu. Ancak o bölgede yaşanan çoğunluğun isteğiyle, kentimize yakışmayan bir görüntü olan pazarı yeni yerine taşıdık. Ben burada hem esnafımızın, hem de halkımızın mutlu olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bin Tezgâhlı Pazar Yeri Geliyor

Konuşmasında yeni otogara geçilmesiyle birlikte mevcut garaj alanına yapılacak proje hakkında da bilgiler veren Başkan Ergün, esnafa bin tezgâhlı pazaryeri müjdesi verdi. Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası projesinin içerisinde pazaryerinin ayrıldığını ifade eden Başkan Ergün, “Son dönemde orada pazaryeri yapılmayacağı noktasında bazı siyasi söylentiler dolaşıyor. Bunlara itibar etmeyin. Şu anda projeler hazırlanıyor. Bu projeyi de önümüzdeki günlerde Manisa kamuoyuyla paylaşacağız” şeklinde konuştu.

Pazarcımız Modern Şartlarda Hizmet Verecek

Mart ayı sonunda yeni otogara geçişin başlayacağını dile getiren Başkan Ergün, “İnşallah bununla birlikte ivedi olarak ihale aşamasına geçeceğiz. İki yıl içerisinde büyükşehir hizmet binası ile birlikte, içerisinde kafeteryalar, alışveriş mağazaları, yer altında otoparklar ile birlikte pazaryerinin olduğu projenin ilk etabını tamamlamayı düşünüyoruz. Pazarcı esnafımızın modern bir ortamda hizmet vermesini sağlayacağız. Gönlünüz ferah olsun” diye konuştu.

İnşaat Süresince Pazar Taşınabilir

Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, mevcut garajda büyükşehir hizmet binası çalışmalarının başlamasıyla birlikte Perşembe pazarının başka bir alanda kurulmasının da söz konusu olduğunu söyledi. Bu nedenle Barbaros Mahallesi ile Yeni Mahalle arasında kalan boş alanda Perşembe pazarının kurulabileceğini ifade eden Başkan Ergün, “Biliyorsunuz Manisa’da imar planları iptal edildi. Bu nedenle o baş alanda beş yıl boyunca herhangi bir inşaat yapılması söz konusu değil. Düşündüğümüz yerle ilgili 90 kişi arsa sahibi olarak gözüküyor. Ancak o bölgenin tek kişi üzerinde de vekâleti var. Kendilerinden bunu rica ederiz. Ben olur kanaatini taşıyorum” dedi.

Horozköy’de Sorun Çözüldü

Horozköy’de daha önce kötü bir ortamda kurulan pazarın yerine kapalı pazaryerinin hizmete açıldığını hatırlatan Başkan Ergün, “Orada esnaflarımız çam ağaçlarının altında, derme çatma bir ortamda hizmet vermeye çalışıyordu. O bölgede yaptığımız kapalı pazaryeri ile birlikte sıkıntılar çözüme kavuştu. Ön tarafta tezgâh kuran arkadaşlarımızın da sorunları vardı. Oranında çatısını kapatıyoruz. Bunu da belirtmek istiyorum” dedi.

Pazarcı Esnafları Sorunlarını Anlattı

Başkan Ergün, konuşmasının ardından pazarcı esnaflarının sorunlarını dinledi. Söz alan esnaflar, yeni pazaryeri ile ilgili teşekkür ederken, Perşembe pazarının taşınmasıyla bir gün eksik tezgâh açtıklarını ve bu sorunun çözülmesi noktasında talepte bulundular. Belediye Başkanı Cengiz Ergün’de Güzelyurt Mahallesi’nde TOKİ 2 Konutlarının arka kısmında pazaryeri olarak ayrılan alanı düzenleyebileceklerini belirterek, esnafların burada da hizmet verebileceğini söyledi. Başkan Ergün, yeni pazaryerinin inşaatı süresince esnafın yeniden eski Perşembe pazarın da tezgâh açma isteğine de olumsuz cevap verdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.