ÖZGÜR ÖZEL SİZİN HİÇ VİCDANINIZ YOK MU?

04 Aralık 2013 Çarşamba, 22:49

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in LPG’ye yapılan zamma ilişkin değerlendirmesi

CHP’li Özel;

“Dün LPG’ye bir seferde litresine 30 kuruş zam yapıldı ve bu rakam bir seferde yapılan en yüksek zam olarak tarihe geçti. Zammın ardından fiyatlar otogazda %13,75, tüpgazda ise % 15,41 oranında arttı. Yani, zamla birlikte mutfak tüpüne bir gecede 7 TL, otogazın litresinde ise 30 kuruş artış yaşandı.

İnsanlar benzin daha pahalı diye mazota geçmişler ancak daha sonrasında benzin ile mazotun fiyatı eşitlenmişti. Daha sonra daha az masraflı diye araçlarına masraf yaparak LPG taktırmışlardı. Şimdi de bir gecede LPG’ye 30 kuruş zam yapıldı.

“Adaletin ve kalkınman bu mu ey AKP?”

“Kaldı ki, bu zamlar sadece LPG’li araç sahiplerini ilgilendirmiyor. Doğalgazdan yararlanamayan pek çok mahallemiz var. Yoksul vatandaşlarımız, köylerdeki vatandaşlarımız, mahallesinde semtinde doğalgaz olmayan ilçelerimiz, köylerimiz, beldelerimiz hepsi tüp kullanıyorlar. Kimi zaman tüp bir katalitik sobada ısınmak için, kimi zaman mutfakta yemek için kullanılan ve bir ailenin en önemli giderlerinden biri olan bir unsur. Tüp dediğin garibanın, fakir fukaranın, orta direğin en önemli gideridir. Tüp olmazsa çorba kaynamaz, ev ısınmaz. Bunu bile bile siz gidiyorsunuz bir gecede mutfak tüpüne 7 liralık zam yapıyorsunuz. Siz de hiç mi vicdan yok, hiç mi insaf yok?

Enflasyon %2,5 açıklanmış, Bağ-Kur ve SSK emeklisine %2,85 zam yapıyorsunuz. Yani emekliye aylık 10 lira zam yapacaksın, sonra gidip tüpe 7 lira zam yapacaksın. Olacak iş mi bu? Adaletin bu mu ey AKP? Vatandaşın geçinmeye, karnını doyurmaya mecali kalmamış, açlık sınırı 1000 lirayı geçmiş, yoksulluk sınırı 3500’lere dayanmış. Bunların hiçbirine çözümü yok, bunların hiçbirini görmüyor. Ama LPG’ye zam yapmayı biliyor. Üstelik Manisa’mızı bu zamlar oldukça etkileyecek. Manisa’da tüm il genelinde neredeyse her 6 evden sadece 1’in de doğalgaz olduğu düşünüldüğünde vatandaşlarımızın nasıl bir zam ile karşı karşıya kaldıkları rahatlıkla görülecektir.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.