ÖMER FARUK ÇELİK ZARAR TESPİTİ EN KISA SÜREDE YAPILACAK

09 Haziran 2014 Pazartesi, 03:20

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, geçtiğimiz gün yaşana dolu felaketinde zarar gören çiftçiler ile bir araya gelerek, üreticilerin sorunlarını dinledi. Yaşana dolu felaketinin büyük bölümünün Yunusemre sınırları içerisinde olduğunu ifade eden Çelik” Geçtiğimiz gün yaşanan dolu felaketinin yüzde doksanlık kısmı Yunusemre ilçe sınırlarımızda olmuştur. Ancak Şehzadeler sınırlarında da zarar gören üreticilerimiz var. Bunlar ile ilgili gerekenler ve Belediye olarak üzerimize düşen ne varsa yapmak için sizlerle bir araya geldik” dedi.
“ZARAR TESPİTİ EN KISA SÜREDE YAPILACAK”
Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ve Ziraat odası meclis başkanı Mustafa Kaçire, geçtiğimiz gün yaşanan dolu felaketinin ardından Şehzadeler ilçe sınırlarında zarar gören üreticiler ile Tekeliler köyünde bir araya gelerek zarar gören mahsuller hakkında bilgiler aldı. Bu tür doğal felaketlerin her zaman risk olduğunu ifade eden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik” Öncelikle siz üreticilerimize çok geçmiş olsun diyorum. Her ne kadar yaşanan dolu felaketinin %90’ı Yunusemre ilçe sınırlarımızda olsa da Şehzadeler ilçemizde de bir kısım üreticilerimiz zarar görmüştür. Yaşanan dolu felaketinin ardından ilçe tarım müdürümüz ile görüşmelerimiz oldu. Kendisi bize en kısa sürede zarar tespitlerinin yapılacağını ifade etmişlerdir. Bizde Şehzadeler Belediyesi olarak bu süreçte üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Tabi bu tür doğal felaketlerin önüne geçmek mümkün değil. Ancak bunlar için bir takım önlemler alınması mümkün. Bildiğiniz gibi bunlar ile ilgili olarak Tarımsal sigorta yapılması zararın boyutlarını minimize edecektir. Bu konularda gittiğimiz tarım bölgelerinde sigortanın yaptırılması ile ilgili olarak çiftçilerimizin çok fazla bilgilerinin olmadığını gördük. Biz belediye olarak bu konuda üzerimize düşen bir görev olursa sonuna kadar yapmaya hazırız. Çiftçilerimizi bilgilendirme amaçlı o bölgelerde bilgilendirme toplantıları yapılarak doğru şekilde ürün sigortası yaptırmak daha faydalı olacaktır. Bu konuda da gerek ziraat odamız ile, gerekse üretici birliklerimiz ile yapacağımız ortak çalışmalarda bilgilendirme toplantıları düzenleye biliriz. Biz belediye olarak üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız” dedi.
“ÇİFTÇİ EĞİTİM SEMİNERLERİ DÜZENLEMELİYİZ”
Şehzadeler ilçesinde bulunana çiftçiler için, doğru ürün yetiştirmek ve daha verimli üreticilik yapmak için çiftçi eğitim seminerleri düzenlene bileceğini kaydeden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik” Hepinizin bildiği gibi Şehzadeler ilçemizin en önemli gelir kaynaklarının başında Tarımsal üretim geliyor. Bu nedenle de üretim yaparken çiftçilerimize en doğru ürünle en iyi geliri sağlamalıyız. Bizim en büyük projelerimizden biriside ‘Çiftçi Danışma Meclisi’ni kurmaktı. İnşallah belediye olarak tüm birimlerimizle hizmet vermeye başlar, başlamaz bu danışma meclisimizi harekete geçireceğiz. Burada siz üreticilerimizden de temsilciler yer alacak. Burada alacağımız kararlar doğrultusunda ilçemizdeki tarım arazilerini en verimli şekilde kullanacağız. Bu noktada Ziraat Odamız ve üretici birliklerimiz ile ortak bir proje ile çiftçi eğitim seminerleri düzenlemeliyiz. Biz belediye olarak bu tür seminerlerin duyurusu planlanması ve ulaşım konularında üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız” diyerek, her koşulda çiftçilerin yanında olduklarını vurguladı.
“TARIM İLE İLGİLİ BİZİ YÖNLENDİRİN”
Tarımsal üretim konusunda birçok projeyi yapabileceklerini kaydeden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, en iyi projeleri üreticilerin bire bir katılımları ile sağlaya bileceklerini ifade etti. Tarımsal üretimde en iyi verimi sağlamak için yapılması gereken her şey için belediye olarak hazır olduklarını ifade eden Çelik” Biz yerel yöneticiler olarak her türlü imkânı sizlere sağlaya biliriz belki, ancak sizlerin de bu konularda bize bazı yolar göstermeniz gerekiyor. Bizim yapacağımız projelere katkı sağlayarak doğru bir tarımsal üretim için tarım ile ilgili bizleri yönlendirin ki birlikte doğru adımlar atalım” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.