Oda Başkanı Üzen, internetten satışlarından dertli

11 Mayıs 2015 Pazartesi, 13:22

MANİSA Elektronik Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Üzen, internet üzerinden yapılan alışverişlerin arttığına dikkati çekerek elektronikçilerin zor günler geçirdiğini söyledi.

Türkiye Elektrik Elektronik Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi de olan Manisa Elektronik Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Üzen, internet üzerinden yapılan satışlardan dertli. İnternet satışlarındaki pazar payının arttığına dikkat çeken Üzen, “Pazar payı yüzde 15 artıyor. Bu da esnafın satışlarının yüzde 15 düşmesine neden oluyor. 2014 yılına baktığımız zaman 2013 yılına göre internetten satışta ortalama yüzde 15 artış var. Bu oran böyle giderse 2015’in sonunda yüzde 40’lara kadar çıkacak. Normal bir elektronik işiyle uğraşan esnaf dükkanında sadece malzeme satıyor. Tamir olayı bitti bitecek safhasına geldi. Böyle olunca elektronikçiler azalıyor. Önce AVM’ler şimdi de internetten satışlar küçük esnafı vuruyor” dedi.

“KÜÇÜK ESNAFIN BİRÇOK GİDERİ VAR”

Bazı tedbirlerin alınması gerektiğini söyleyen Üzen, “Devlet küçük esnafın yok olmaması için önlem alması gerekiyor. İnternetten satılan elektronik cihazlara bir kıstas getirilmeli. Normal esnaf dükkanında yüzde 18 KDV alınması gerekiyorsa, internetten satılan ürünlerde yüzde 36 KDV uygulanmalıdır. Çünkü küçük esnafın birçok gideri var. Ama internetten satış yapanların internet dışında bir gideri yok. Yüzde 5’lik kar marjıyla bile ayakta kalabiliyor. Esnaf dükkanında en az yüzde 15 kar marjı uygulaması lazım ki ayakta dursun. Böyle devam ederse sadece ayakta kalırsa hizmet sektörü kalır, diğer sektörler biter” diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.