MANİSA’YA DEV YATIRIM!

15 Nisan 2016 Cuma, 10:32

MİTSUBİSHİ Electric Corporation, Türkiye’de ev tipi klimaların geliştirilmesi ve üretimi için yeni bir şirket kurdu. 80.6 milyon lira sermayeyle hayata geçirilen şirketin ismi ‘Mitsubishi Electric Turkey Klima Sistemleri Üretim Anonim Şirketi’ oldu. Genel merkezi İstanbul’da olacak şirketin üretim tesisi ise Manisa’da konumlanacak.

Manisa’daki tesis için 176.3 milyon lira yatırım yapılacak ve üretim 2018’in Ocak ayında başlayacak. Mitsubishi Electric olarak 43 ülkede faaliyet gösterdiklerini belirten Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Masahiro Fujisawa, genç nüfusuna ve büyüme potansiyeline inandıkları için Türkiye’yi öncelikli pazar seçtiklerini söyledi. Yılda 500 bin üretim Türkiye’de kurdukları yeni şirketi duyurmak için İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Fujisawa, Mersin’deki tesisin yılda 500 bin ünite ev tipi klima üreteceğini açıkladı.

Türkiye’ye çok önem verdiklerini ifade eden Fujisawa, “Şimdi sıra üretimde dedik ve yatırım kararı aldık. Manisa’daki fabrikada 400 kişiyi istihdam edeceğiz. Bu fabrika İskoçya’dan sonra Avrupa’ya kurduğumuz ikinci ev tipi klima üretim fabrikası olacak” dedi. Fujisawa, Türkiye’de üretilen klimaların iç pazarın yanı sıra Avrupa ve çevre ülkelere de ihraç edileceğini belirtti.

Ev tipi klimalar için mevcut talebin bir milyon ünite civarında olduğu bilgisini veren Fujisawa, Türkiye’yi seçme nedenlerini ise şu şekilde anlattı: “Burada ve komşu ülkelerde talep artışı bekliyoruz. Avrupa’da ise 2014 mali yılında hem ev tipi hem de ticari klima talebinin yaklaşık 5.7 milyon ünite olduğu biliniyor. Avrupa’daki klima pazarında yıllık yaklaşık yüzde 2 ila 3 oranında büyüme bekleniyor. İşte bu hedeflerimiz doğrultusunda seçimimizi Türkiye’den yana yaptık. Pazarın ihtiyaçlarını Türkiye karşılayacak YENİ şirket, dalgalı bir seyir izleyen talebe yanıt verebilecek esnek bir tedarik zinciri sağlamak için hızlı yerelleştirme ihtiyacının yaşandığı Avrupa pazarının taleplerine anında cevap verecek.

Şirketin Türkiye Başkanı Fujisawa, “Tasarım ve geliştirme Japonya’da yapılacak, ancak yerel pazarın ihtiyaçları doğrultusunda özel tercihlere uyarlanmış ürün geliştirme Türkiye’de gerçekleştirilecek. Yerel pazar için esnek üretim ve tedarik imkanları hedeflerimizi gerçekleştirmemiz doğrultusunda büyük katkı sağlayacak” dedi.

Sizde yorum yapın..