Manisa’da üretiliyor İzmir’le anılıyor

09 Mart 2017 Perşembe, 15:34

Manisa’da üretilen Sultani üzümün adının yıllardır İzmir Sultaniyesi olarak anılmasının önüne geçmek için çalışmalar yapan Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap bu konuda AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur’dan destek istedi.
Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, kendisini ziyaret eden AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur’dan sultaniye üzümü konusunda destek istedi. Türkiye’deki üzümün yüzde 95’inin Manisa’da üretildiğini belirten Özkasap, üretilen üzümün yüzde 85’inin işletmesinin de Manisa’da işlendiğini ifade etti. Zamanında Manisa Sultaniye Üzümü değil de İzmir Sultaniye Üzümü diye patentinin alındığını kaydeden Özkasap, “O zaman coğrafi işaretlerin bu kadar önemi yokmuş. Fakat bugüne geldiğimiz zaman coğrafi işaretin önemiyle beraber Türk Patent Enstitüsüne Manisa Sultaniye Üzümü olarak değişmesini istedik. Üzüm işletmeleri Manisa’da, sultanlar da Manisa’da. İzmir’de sultan da yok onu araştırdık. Bu konuda desteğinizi bekliyoruz.” dedi.
Manisa’da üretilen kuru üzümün çoğunluğunun yurt dışına ihraç edildiğini söyleyen Baybatur, bu sorunun 7-8 yıl önce de dile getirildiğini kaydetti. Bu konuda başkanın yanında yer aldığını belirten Baybatur, “Manisa milletvekillerimizi de örgütleriz. Hep beraber. Hatta sadece AK Parti değil CHP ve MHP milletvekilleriyle beraber ortak bir çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum. Başkanımız çok önemli bir konuya temas etti. Bu üzüm hakikaten Manisa’nın üzümü. Sultaniye üzümü Manisa’nın mesir macunu gibi tabiri caizse bir markasıdır. Bu referandum telaşı bittikten sonra diğer siyasi partilerin vekilleriyle bir araya geliriz. Biz üzerimize düşeni yaparız. Cumhurbaşkanımıza, başbakanımıza, bakanlarımıza görüşüp bu İzmir Sultaniye değil Manisa Sultaniye Üzümü diye tescili noktasında yapalım. Biz seve seve Manisa’nın markasını Manisalılara ismiyle beraber tekrar iade edilmesi kanaatindeyim” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir