Manisa’da sertifikalı çiftçi sayısı artıyor

03 Şubat 2017 Cuma, 17:25

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, düzenlediği bağ budama kurslarıyla sertifikalı çiftçiler yetiştirmeye devam ediyor. Bu kapsamda Şehzadeler İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Şehzadeler Belediyesi ile Halk Eğitim Merkezi’nin işbirliğinde “Bağ Budama ve Yeni Bağ Tesisi Kurma” konulu kurs düzenlendi.
Yeşilköy Mahallesi’nde düzenlenen kursun ilk gününe Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Metin Öztürk, Şehzadeler İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Çınar Aydoğan, Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Ermiş, Şehzadeler İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Kanca, Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Önal, AK Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç, mahalle muhtarları ve kursiyerler katıldı. Kurslarda, Ziraat Mühendisi Abdülkadir Çelik ve Ziraat Teknisyeni Faruk Telbiş tarafından bağlarda budama işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar ile yeni bağ tesisi kurma konularında üreticilere eğitim verildi. Düzenlenen kurslara ilişkin açıklamalarda bulunan Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Metin Öztürk, “Bağda budamanın verim ve kalite üzerinde olan etkileri çok önemlidir. Zira doğru budama hastalık ve zararlılarla olan mücadelede de önem arz etmektedir. Bu kadar önemli bir bakım işlemi olan budamanın, tekniğine uygun olarak yapılması gerekmektedir. İşte bu eğitimler ile eğitimcilerimiz doğru budama nasıl olmalıdır konusunda eğitim vermektedirler. Eğitimcilerimiz budama dışında da çiftçilerimizin sorunlarını cevaplandırmakta, ilaç ve gübreleme konularında da bilgilendirmeler yapmaktadırlar. Eğitimlerimiz gerek tarım, gerekse hayvancılık konularında da tüm İl genelinde devam edecektir. Çiftçilerimiz ihtiyaç duydukları eğitimler konusunda il ve ilçe müdürlüklerimizden talepte bulunabilmektedirler.
Bu yıl ilk olarak Yeşilköy Mahallesinde 40 kursiyer ile başlattığımız kurslarımız toplam 104 saatten oluşmaktadır. Teorik ve uygulamalı olarak iki aşamada gerçekleştirdiğimiz kurslarda teorik kurslar, gece eğitimleri şeklinde verilirken, uygulamalı kurslar ise gün içerisinde kursiyerlerin bağlarında gerçekleştirilmektedir. Kurslarımız Yeşilköy Mahallemizin dışında Hamzabeyli, Selimşahlar ve Karaağaçlı mahallelerimizde de devam edecek olup toplamda 155 üreticimiz eğitim alacaktır. Verilen eğitimlerin sonunda kursiyerlerimiz sınava tabi tutulacak, başarılı olan üreticilerimize sertifika verilecektir” dedi.
Şehzadeler ilçesinde 70 bin dekara yakın alanda bağcılık yapılmakta olduğunu belirten Metin Öztürk, “2016 yılında bu ilçemizde 40 bin ton kurutmalık çekirdeksiz kuru üzüm, bin ton sofralık çekirdeksiz yaş üzüm, 600 ton çekirdekli yaş üzüm üretimi gerçekleşmiştir. 2016 yılında ilçemiz çiftçilerine bitkisel üretim desteklemesi olarak 10 milyon 295 bin 991 TL destekleme ödemesi yapılmıştır. Düzenlenmiş olduğumuz kurslarımızın üreticilerimiz için hayırlı olmasını diliyor, ürünlerinin bol, kazançlarının bereketli olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir