Manisa’da Organik Sofralık Üzüm Yetiştiriciliği Hızla Artıyor

16 Eylül 2014 Salı, 10:52

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Yunus Emre İlçesi Recepli Mahallesi’nde Organik Üzüm Yetiştiriciliği Tarla Günü’ne katıldı.

Vali Yardımcısı Mehmet Yüce ile birlikte ‘Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi’ kapsamındaki bağları ziyaret eden İl Müdürü Hasan Çebi, 2011 yılından bu yana uygulanan proje hakkında bilgi verdi.

İlimizde organik tarım faaliyetlerinin ilk olarak 1985 – 1986 yıllarında organik kuru üzüm üretimi ile başladığını ifade eden Çebi, “Bu proje ile hem organik ürün tüketen tüketicilerin organik sofralık üzüm talebinin karşılanması, hem de Yuntdağı Bölgesindeki köylerde yaşayan dar gelirli çiftçi ailelerine organik üretim ile ek gelir ve istihdam imkanı sağlanarak, ekonomik gelir düzeylerinin arttırılması hedeflenmiştir. Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında, İlimiz Yunus Emre İlçesi Recepli Mahallesi Kocayayla’da uygulanmak üzere 2010 yılında Bakanlığımıza proje teklifi yapılmış ve 2011 yılında kabul edilerek proje uygulama çalışmalarına başlanmıştır” dedi.

Recepli Mahallesi, Kocayayla mevkisinin proje için son derece müsait bir yer olduğunun altını çizen Çebi, “Recepli mahallesinin üç yaylasından biri olan yaklaşık 400 dekar alana sahip Kocayayla, denizden 600-800 metre yükseklikte, ekolojik özellikler bakımından organik sofralık üzüm yetiştiriciliğine son derece müsait bir yerdir. Kocayayla’da proje uygulanmadan önce çok az bir alanda buğday ve arpa tarımı yapılmaktaydı. Çiftçiler arpa ve buğday tarımından yeterli gelir elde edemediklerinden dolayı bu mevkide uzun yıllar tarım yok denecek kadar az alanda yapılmıştır. 2010 yılında 5 çiftçi ailesi ile 50 dekarlık alanda başlayan bu proje, 2014 yılında 19 çiftçi ailesi ile 170 dekarlık alana ulaşmıştır” dedi.

 

İlk yıl kurulan bağlardan elde edilen üzümlerin, Manisa Merkezin yanı sıra İstanbul ve İzmir’deki organik pazarlarda da satıldığını belirten Çebi, “Üretici ürününü pazarlamada ilk yıllarda sıkıntı çekse de, artık o sorunu aşmıştır. İl ve İlçe Müdürlüklerinde görev yapan Ziraat Mühendislerimizin bu konuda emeği çok fazladır. 2013 yılında proje alanından organik üzüm alımı yapan aracılar, 2014 yılı üretim sezonu başlamadan önce taleplerini bildirmişlerdir. Bu durum üzüm piyasasında büyük rekabet yaratmıştır. Organik tarımın yaygınlaştırılması ve kontrolü projesi kapsamında illerde uygulanan projeler arasında Recepli Mahallesi Kocayayla mevki çok önemli bir yere sahiptir., Kimyasal ilaç ve gübre kullanılmayan, hastalık ve zararlı popülasyonunun çok düşük olduğu kapalı bir alanda uygulanmakta olan bu proje her yıl verimini daha da artırmaktadır” dedi.

Sonrasında, Vali yardımcısı Mehmet Yüce, Yunus Emre İlçe Müdürü Ramiz Çoban, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü İzzet Atsız ve köy muhtarları ile birlikte Tarla Günü etkinliği kapsamında çiftçi ailelerine sertifikalarını dağıtan Çebi, “Bu projeye emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Tüm çiftçilerimizin ürünleri bol kazançları bereketli olsun” dedi.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir