MANİSA’DA ÇİFTÇİYİ YİNE DOLU VURDU

03 Haziran 2014 Salı, 17:44

MANİSA’da geçen nisan ayı başında tarım alanlarına zarar veren dolu çiftçiyi bir kez daha olumsuz etkiledi. Geçen pazar ve pazartesi günü yağan dolu yağışı üzüm, mısır, domates, hububat, karpuz ve buğday tarlalarında zarara neden oldu. Yaklaşık 7 bin dönüm alanda dolunun etkili olduğun belirten Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, çiftçinin borçlarının sıfır faizle ertelenmesi ve yeni kredi çekme imkanının verilmesini istedi. 

Manisa’da geçen nisan ayı başında etkili olan dolu, geçen pazar ve pazartesi günü bir kez daha çiftçiyi vurdu. Şiddetli yağmur ve dolu yağışından zarar gören merkeze bağlı, mahalleye dönüşen köy ve beldeler Muradiye, Yağcılar, Üçpınar, Gülbahçe, Göksu, Tekeller ve Çamköy ile Sarıgöl ve Saruhanlı ilçelerindeki çiftçiler, ürünlerinin neredeyse tamamını kaybetti. Özellikle üzüm bağları, karpuz, mısır, domates, buğday tarlalarını etkileyen dolu yağışının ardından Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman ve Meclis Başkanı Mustafa Kaçire tarlalarda incelemelerde bulundu. 

Dolu yağışından dolayı üzüm bağları ve domates tarlaları büyük zarar gören Mehmet Bilgin, çiftçilik yapmaktan pişman olduğunu söyledi. 51 yıldan bu yana çiftçilik yapan Bilgin, mazot ve gübreye para yetiştiremediği için sigorta yaptıramadığını belirterek, “Zaten yaşayamıyorduk, zorla nefes alıyorduk. Bu afette tamamen bittik. 51 yıldır çiftçilik yapıyorum. Artık çiftçilik yapmak istemiyorum. Ben böyle bir afet görmedim. Ama toprakla uğraştığıma pişmanım. Kredilerimiz var, bunlara ödeme kolaylığı bekliyoruz. Ürününün bir kısmını sigortaladık ama kredi almak için sigortaladık. Çünkü yetiremiyoruz, kredisiz hiçbir işimiz dönmüyor. Tüm mallarımı sigortalamak istiyorum ama ödeyemiyorum. Yemeklik üzümümüz dahi kalmadı” diye konuştu. 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.