Manisa’da 2 bin 919 riskli bina yıkıldı

08 Aralık 2016 Perşembe, 20:59

MANİSA’da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 3 bin 530 riskli yapı tespit edildiği bildirildi. Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurettin Aytekin, bu yapılardan 2 bin 919’unun yıkıldığını belirterek, binalarda oturan kişilere de 20 milyon 180 bin lira kira yardımı yaptıklarını açıkladı.

Üç yıl önce yürürlüğe giren 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu’yla, Manisa’daki riskli binalar tespit edilip, büyük bölümünün yıkıldığı açıklandı. Kentte 3 yıllık süre içinde 3 bin 530 riskli bina tespiti yapıldığını belirten Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurettin Aytekin, bunlardan 2 bin 919’unun yıkıldığını, diğerlerinin de işlemlerinin devam ettiğini söyledi. Riskli bina olarak tespit edilen binalarda yaşayan toplam 3 bin 405 kişiye de 18 ay boyunca kira yardımı yaptıklarını vurgulayan Aytekin, bugüne kadar yapılan yardımın 20 milyon 180 bin 782 liralya ulaştığına dikkati çekti. Aytekin, “Deprem riski altındaki riskli yapı tespitini bakanlıktan lisanslı kuruluşlar yapıyor. Tespitleri onlar yapıyor, o tespitleri bize gönderiyorlar. Biz de binaları inceliyoruz, yerinde tespitler yapıyoruz. Binalar eski deprem yönetmeliklerine göre yapılmış. Bunun için yapılar herhangi bir depremde yerle bir olabilir” dedi.

Manisa’da riskli yapıların bulunduğu ilçeleri de açıklayan Aytekin, en fazla Manisa merkezde riskli yapı tespiti yapıldığının altını çizdi. Manisa merkez ilçede 982, Turgutlu’da 757, Salihli’de 481, Saruhanlı’da 207, Alaşehir’de 153 riksli bina tespit edildiğini belirten Aytekin, “Son zamanlarda yaşanan depremlerle gündeme gelen Akhisar’da ise 546 riskli yapı bulunuyor” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir