Manisa TSO üyelerine 10 milyonluk nefes

28 Aralık 2016 Çarşamba, 16:21

MANİSA Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Adnan Erbil, 2016’nın zor bir yıl olduğunu belirterek, yeni yıl için üyelerine 10 milyon 300 bin liralık nefes kredisi imkanı sağlayacaklarını açıkladı.

Manisa TSO Aralık ayı meclis toplantısı, odanın meclis salonunda yapıldı. Toplantıda konuşan Manisa TSO Başkanı Adnan Erbil, 2016 yılını değerlendirdi. Erbil, 2016 yılının zor bir yıl olduğunu belirterek, yaşanan terör olaylarından dolayı ekonominin çok gündeme gelmediğini söyledi. Erbil, “Ülke olarak 2016 yılında sadece güvenlik sorunlarına odaklanmak zorunda kaldık. Bunlara rağmen ülkemizde 2001 yılına benzer bir kriz yaşanmadı. İflaslar, toplu işten çıkarmalar görülmedi. Ancak günlük yaşamdaki ekonomimizde hepimiz sorunlar çektik. Vadeli alışverişlerde, çeklerde sıkıntılar yaşandı. Gün geldi siftah yapmadan dükkan kapatan esnafımız oldu” diye konuştu.

Güvenliğin ekonomi için en temel sorun olduğunu kaydeden Erbil, güvenliğin olmadığı yerlerde ekonomik sıkıntıların etkisinin büyük olacağını ifade etti. Erbil, “Kamu borçlarına ait faiz silmeleri ve taksitlendirmeler ekonomimize ciddi bir rahatlama getirdi. Vergilerini düzenli ödeyenlerle ilgili çalışmalar yapılıyor ve yakında açıklanacak. Bu zor günler geçecek. Yarınlar ülkemiz ve bölgemiz için çok daha iyi olacak. Ülkemiz iyi yolda, eksik elbette var. Altyapıdan, iletişime kadar yapılan çok güzel işler var. Başbakanımız 2017’nin tasarruf yılı olacağını açıkladı. Toplum olarak kazancımızın üzerinde yaşıyor, sürekli borç devrediyoruz. Tasarruf ile kenara koymamız gereken paraları sürekli bankalara koyuyoruz” dedi.

Hükümetin piyasaların nefes almasını sağlayacak tedbirler aldığını dile getiren Erbil, “TOBB, Türkiye genelinde nefes kredisi uygulamasını başlattı. Her oda ve borsa delege sayısına göre buradan pay aldı. 100’er bin liralık dilimler halinde faydalanacak 6 milyon 300 bin lira civarında bir limit, bizim odamızın üyelerine tahsis edildi” dedi.

Manisa TSO Başkanı Erbil’in konuşmasının ardından toplantı maddeleri oylandı. Toplantıda Manisa TSO’nun 2017 bütçesi 6 milyon 203 bin lira olarak belirlendi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir