Manisa Tavuk ve Yumurtada Marka Kent Olacak

28 Haziran 2014 Cumartesi, 11:51

Manisa Tavuk Üreticileri Birliği Meclisi ziyaret etti. Birlik yöneticileri sorun ve taleplerini içeren dosyayı Tarım Bakanlığı’na ve AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş’a ilettiler.

Manisa Tavuk Üreticileri Birliği yetkilileri “Sektörün gelişip güçlenmesi ve sorunlarının çözümü için üretici birliklerinin etkin olması gereklidir. Ancak üretici birliklerine üyelik zorunlu olmayınca, diğer üretici birliklerindeki desteklemelerden dolayı üyelik zorunluluğu olan (süt, Damızlık, koyun keçi, arıcılar) nedeniyle birlikler gelişmekte iken tavukçular birliği yeterince gelişememektedir. Birlik bilinçli üretim, sektörün sorunlarının çözümü ve sektörün büyümesine hizmet edecektir” dediler.

Tavuk Üreticileri Birliğinin Talepleri:
1-Tüm tavuk yetiştiricilerinin birliğe üye olmalarının sağlanması
2-TKDK ‘nin yeni kurulan çiftlikler yanında daha önce kurulan çiftliklerin kapasite artırımı ve rehabilitasyon, ekipman ve teknolojik gelişmelerine de destek vermelerinin sağlanması
3-Tavuk üretiminde en önemli gider olan enerji üretimi konusunda (rüzgar, güneş, biyogaz) %50 hibe desteğinin sağlanması
4-Yeni kümesler oluşturulurken bir kurul tarafından karar verilmesi ve bu kurulda Tavuk Üreticileri Birliği’nin de bulunmasının sağlanması.

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş birlik yöneticilerine her zaman destek vereceğini ve Manisa’nın tavuk ve yumurta üretimi konusunda marka bir il olması için gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti.
Manisa tavuk ve yumurta üretiminde ülkenin % 15’ini karşılıyor.

Yurttaş konuşmasında “Türkiye 2013 yılında 16.5 milyar yumurta üretimi ile dünya üretiminde onuncu sırada yer almaktadır. Çin, ABD, Hindistan toplam dünya üretiminin %50 sinden fazlasını üretmektedirler. Çin dünya yumurta üretiminin % 37’sini tek başına karşılamaktadır. Yumurta ihracatında ise Türkiye, Hollanda’dan sonra 3,9 milyar dolar ile ikinci sıradadır. Manisa ülkemizin yumurta üretiminin % 15,6’sını karşılamaktadır. Manisa’da bulunan 8.577.000 tavuktan yıllık 2,6 milyar yumurta üretilmektedir. Yani Türkiye’de üretilen 16,4 milyar yumurtanın 2,6 milyarını ilimiz karşılamaktadır” dedi.

Yurttaş açıklamasında “Tavuk eti üretiminde ABD, 17 milyon ton ile birinci, Çin 12 milyon tonla ikinci, Brezilya 11 milyon ton ile üçüncü sıradadır. Türkiye 1,7 milyon ton tavuk eti üretimi ile dünyada 9. Sırada yer almaktadır. Manisa Türkiye tavuk eti üretiminin % 14,1 ini karşılamaktadır. Türkiye’de üretilen 1,7 milyon ton tavuk etinin 248.000 tonunu Manisa karşılamaktadır” dedi.

Organik tavukçuluk ve organik yumurta
Organik Tavukçuluk konusunun da son zamanlarda öneminin giderek arttığını belirten yurttaş “Ekolojik sistemde hatalı uygulamalar sonucunda bozulan doğal dengeyi yeniden kurabilmek için, sentetik, kimyasal gübre, ilaç, hormon gibi dış etkenleri kullanmadan yapılan tarımsal üretime organik tarım diyoruz. Organik tarım ve hayvancılıkta yönetmelikte izin verilen gıdalar kullanılmaktadır. Çevre, hava, toprak ve su kaynaklarını kirletmeden, insan ve hayvan sağlığına, çevreye zarar vermeden, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı bir şekilde yapılan tarımsal ve hayvansal üretime organik tarım diyoruz. Organik tarımda amaç hem sağlıklı üretim, hem de kırsal geliri artırarak köyden kente göçü önlemektir. Manisa’da 2013 yılında 2.278 çiftçimiz organik üzüm, domates ve tavuk gibi organik tarım üretimi gerçekleştirmiştir. Ülkemiz genelinde organik Tavukçuluk faaliyeti yapan 25 çiftçiden 13’ü Manisa’da organik yumurta ve organik piliç üretimi gerçekleştirmektedir” dedi.

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş “Son yıllarda her konuda ve özellikle beslenme konusunda bilinçlenen halkımız sayesinde çok üretmek, çok satmak, çok tüketmek ve çok kazanmak mantığının yerini nitelikli ve organik gıda maddeleri üretmek ve tüketmek almaya başlamıştır. Tarım ve hayvancılık sektöründeki potansiyelimizi dünya ile rekabet eder şekilde ve daha yukarı taşıyabilmemiz için organik kavramına daha çok önem vermeliyiz. Manisa yıllık 12 milyon organik yumurta ve 930 ton organik piliç eti üretimi ile açık ara ülke birincisi olmuştur” dedi.

Yurttaş önemli bir besin ve protein kaynağı olan tavuk ve yumurta üretimi konusunda Manisa’nın yakın gelecekte ülkede söz sahibi olacağını belirtti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.