Manisa esnafına 800 milyon TL kredi

19 Mart 2017 Pazar, 16:24

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Birliği Olağan Genel Kurulunda mevcut başkan Recep Çınar güven tazeledi. Geçen yıl Manisa genelinde kredi plasman hacminin 655 milyon TL olduğuna dikkat çeken Çınar, yeni dönemde yüzde 20’lik artışla Manisa esnafına 800 milyon TL kredi dağıtmayı hedefledikleri açıkladı.
Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Birliği’nde seçimli genel kurul yapıldı. Saruhan Otel’de gerçekleştirilen kongrenin divan başkanlığını Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yusuf Enli yaparken, katip üyeliklere ise Demirci Kooperatifi Başkanı Şeref Bilek ile Alaşehir Yeşilyurt Kooperatifi Başkanı İbrahim Ertürk seçildi.
Toplantının onur konuğu ise TESKOMB Genel Başkan Vekili ve İzmir Birliği Başkanı Salahaddin Hünü oldu. Konuşmasında kooperatiflerin durumu ve faizsiz KOSGEB kredileri hakkında bilgiler veren Hünü, Manisa’da Recep Çınar başkanlığındaki bölge birliğinin çok önemli işler başardığını dile getirdi.

“Teşkilatlarımızla gurur duyuyorum”
Hünü’nün ardından kürsüye gelen Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı Recep Çınar, birliğin faaliyetleri ve hedefleriyle ilgili açıklamalar yaptı. İl genelinde birliğe bağlı 20 kooperatif bulunduğunu vurgulayan Başkan Çınar, “Manisa genelindeki Mevcut plasmanımız 655 milyon TL’ye ulaşmıştır. Bu son derece ciddi bir rakamdır. Kooperatiflerimiz esnafa can suyu olmuştur. Özellikle ülkemizin çok zor günler geçirdiği şu süreçte ekonomiye lokomotif olan teşkilatlarımızla gurur duyuyorum.” dedi.

13 bin 500 esnafa kredi
Manisa’da 13 bin 500 esnaf ortağa dağıtılan 655 bin TL’lik krediyi yüzde 20 daha artırmayı hedeflediklerine dikkat çeken başkan Çınar, “İnşallah yeni dönemde 800 milyon TL’lik bir plasman hedefliyoruz. Bir aksilik olmazsa bu hedefi tutturarak esnaf ve sanatkarımıza hizmeti bir derece daha yukarıya taşımak istiyoruz. Biz şuna inanıyoruz; Esnaf huzur içindeyse, ekonomik olarak iyi durumdaysa ülke de iyi durumdadır, ülke de huzurludur.” diye konuştu.
Takip oranlarına da değinen Başkan Çınar, “Kooperatiflerimizin faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi için tahsilat, kredilerde geri dönüş son derece önemlidir. Şuan ki takip oranınız yüzde 15 civarındadır. Bu da Türkiye ortalamasına bakıldığında bölgenin iyi durumda olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

İsim değişikliğine gidildi
Konuşmaların ardından Bölge Birliği Müdürü Fahrettin Orucu bilanço ve kesin gelir gider bütçesini okudu. 2017 yılı tahmini bütçesi de Fahrettin Orucu tarafından açıklandı. Buna göre Birliğin yeni dönemde bütçesi 1 milyon 325 bin TL olarak belirlendi. Kongrede bir de unvan değişikliği yapıldı. Birliğin yeni ismi 22. Bölge Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği oldu.
Daha sonra yapılan seçimde birliğin uzun yıllardır başkanlığını sürdüren Recep Çınar güven tazeleyerek yeniden başkanlığa seçildi.
Kongrenin ardından Başkan Çınar ve birlik üyeleri Saruhan Otel yanındaki Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Atatürk Sergi Salonu’nu gezdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir