MANİSA ÇİN’E KAFA TUTUYOR

28 Mart 2016 Pazartesi, 16:58

Elginkan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen, ECA şirketler topluluğu olarak her kriz döneminden büyüyerek çıktıklarını söyledi. Avrupa’da yaşanan sıkıntılardan dolayı Asya Pasifik ülkelerine yöneldiklerini kaydeden Akçen, Çin’e radyatör ve kombi sattıklarını açıkladı.
Türkiye’nin en önemli kuruluşlarından biri olan ve Elginkan Vakfı tarafından yönetilen ECA firmasının bünyesinde bulunan Manisa’daki fabrikalardan biri olan Elba Basınçlı Döküm Sanayi A.Ş.’de düzenlenen basın toplantısında Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen şirketlerin kriz dönemlerinden nasıl büyüyerek çıktığını anlattı.
Sürekli olarak yatırıma devam ettiklerini kaydeden Akçen, “Biz burada yatırım yapıyoruz. Seramik fabrikamız var Vitrifiye, Serel. Yeni yerler var daha da büyüteceğiz. O zaman daha çok insan çalışacak. Daha yeni ürünler yapacağız. Musluk fabrikamızın, Valfsel’in yeni yatırımları var ona da yeni yer alıyoruz büyütüyoruz. Sığmıyoruz çünkü. Çok şükür bu sıkıntılı zaman da bile satışlarımız iyi. 2015 yılını gayet iyi rakamla kapattık. İhracatımız oldu. İç pazar, dış pazarda iyiyiz. Elba radyatör fabrikamız var. Onun yeni bir hattı var. 20 milyon dolarlık sadece bir hattır bu yeni bir fabrika değil onu yapıyoruz. Türkiye’de de radyatörde öncüyüz, birinci sıradayız” dedi.
Küresel anlamda yaşanan ekonomik krizlerin kendilerini hiç etkilemediğini kaydeden Akçen, “Kriz bizi etkilemedi. Satışımızın yüzde 40’ı ihracat, yüzde 60’ı iç pazarda. 2015 yılında biz yüzde 15 büyüyerek yolumuza devam ettik. Bu yıl yüzde 15 yüzde 20 bir hedef koyduk kendimize. Geçen seneyi tutturduk. İhracatta da iyiyiz, iç pazarda da iyiyiz. Görüyoruz ki iç pazarda aç, dışarısı, ihracat da öyle. Onun içinde yeni yatırımlara başladık. Fabrikamız tabi belli bir metrekarede. Yenisi için yanındaki arsaları almaya başladık. Bize zaten kirli çıkı derler. Hep arsa alırız. Çünkü rahmetli başkanımız Ekrem Elginkan da hep onu yapardı. Artık sığmıyoruz onun için yeni yeni arsa alıyoruz. Belki bu ürün gamımıza yeni ürün ekleyebiliriz. Mutfak ve banyo dolapları düşünüyoruz” diye konuştu.
ECA bünyesinde 20 firma olduğunu kaydeden Akçen, şunları söyledi: “Bünyemizde 20 firma var. 3 bin 500 kişiye istihdam sağlıyoruz. Bu rakam taşeronla birlikte 5 bin kişiyi buluyor. Yeni taşeron kanunu da çıkıyor. Devletimiz ne derse boynumuz kıldan incedir.”
Elginkan Topluluğu olarak kurucu başkanları Ekrem Elginkan’ın vasiyeti doğrultusunda eğitime önem verdiklerini kaydeden Akçen, sözlerine şöyle devam etti:
“İstanbul Maltepe’de yeni bir okul yaptıracağız. Ankara’dan bir fen lisesi yapımı için teklif geldi. 10 dönümlük bir yeri bize tahsis ediyorlar ama önce onu biz tapusuyla üstümüze alıyoruz, yapıyoruz ve tekrar devlete bağışlıyoruz. Arkasından da o binaların ne eksiği varsa onu da tamamlıyoruz. Sadece bina yapmıyoruz, laboratuvarı, bilgisayarı, sosyal tesisi ve spor salonu ile birlikte yapıyoruz. Bir duvar yapıp vermiyoruz. Masası sandalyesi, müdürün odasındaki telefonuna kadar dayayıp döşüyoruz devletimize öyle veriyoruz. Bizim amaçlarımızın içinde en önemli yerlerden birisi eğitimdir. Eğitim derken, eğitimi biz vermiyoruz. Sadece Vakıf okullarımız var orada da çırak yetiştiriyoruz. Çırak derken sanayi kesimine eleman yetiştiriyoruz. Milli Eğitim Bakanlığından onaylı olarak.”

TOTO’NUN KARŞISINDA FABRİKA AÇACAĞIM
Krizde büyümelerinin sebebini nakit paralarının çok olmasına bağlayan Akçen, şunları söyledi: “Bizim nakit paramız çok. Cebimizde paramız var çok şükür. Birikimlerimiz, işlerimizin iyi gitmesinden kaynaklanıyor. Nakit parası oldu mu insan her türlü yatırımı yapar. Yatırımlarımızı düzgün yaparsak, geri dönüşümlerini iyi sağlarsak o zaman sorununuz olmaz. Bizim paramız var onun için yatırım yapıyoruz. Kriz dönemleri bizim için fırsattır. Avrupa’da da biraz sıkıntı var biliyorsunuz. Biz ne yaptık? Asya Pasifik ülkelerine açıldık. Kamboçya’da showroom açtık. Çin’e bile radyatör satıyoruz, kombi satıyoruz. Şimdi Asya Pasifik’te başladık. Tabiki sıcak yerlerde kombi ve radyatör değil, onun yerine musluk, vitrifiye, vana, armatür türlerini satıyoruz. Asya pazarında inşallah iyi bir hakimiyet kuracağız. Endonezya’da bir fabrika gezdirmek istediler Toto isminde dünyaca ünlü bir fabrika. ‘Neredeymiş bu Toto dedim’ ‘Sizi gezdirelim’ dediler. Toto’nun oradaki müdürü demiş ki ‘Bu gelenler kim?’ ECA demişler. ‘Aman, sokmayın. Onlar bizim Avrupa’daki rakiplerimiz’ demiş. Bu benim için çok büyük bir onur kaynağı oldu. Hepimizin gözleri doldu ve ben de dedim ki ‘Gidin Toto’nun karşısında bana bir yer bulun fabrika açacağım’ dedim ve açacağım göreceksiniz. Çünkü rakibin üzerine gidersen rakibi yenersin. Yeni ürünler ve maliyeti düşük tabii ki çünkü maliyeti yüksek ürünlerde para kazanamazsınız ama bu maliyeti düşük demek ürünün kalitesinin inmesi demek değildir. Güzel şeyler yapıyoruz. Yeni fabrikalarımızı da yapacağız.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir