KİRAZ ÜRETİCİSİ PERİŞAN OLDU

29 Nisan 2014 Salı, 16:52

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, meyveciliğin merkezi olan Karaoğlanlı, Sancaklı Bozköy ve Sancaklı İğdecik bölgesinde, hafta sonu yağan doludan büyük zarar yaşayan üreticiler ile bir araya geldi. Yaşanan kaybın büyük olduğunu öğrenen Çelik, “Kiraz üreticilerimizin file sistemine geçmesi gerekiyor. Biz bu konuda öncülük yapmaya hazırız. Aksi takdirde böyle bir afette koskoca bir yılın emekleri, bir anda yok oluyor” dedi.

“ÇİFTÇİLERİMİZİN BORÇLARININ ERTELENMESİ KONUSUNDA GİRİŞİMLERDE BULUNUYORUZ”

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Belediye Meclis Üyesi Mehmet Kavas ile birlikte Karaoğlanlı Sancaklıbozköy ve Sancaklıiğdecik mahallelerinde doludan zarar gören kiraz bahçelerinde ve üzüm bağlarında incelemelerde bulundu. Şehzadeler Belediye Bakanı Ömer Faruk Çelik” Bu gün dolu afetinden zarar gören Karaoğlanlı, Sancaklı Bozköy ve Sancaklı İğdecik ve civarındaki üretici hemşerilerimizi ziyaret ediyoruz. Kiraz bahçelerinde yapmış olduğumuz incelemeler neticesinde dolu’nun vurduğu kiraz meyvelerinin büyük kısmı zarar görmüş durumdadır. Yaşanan afet özellikle bu sene büyük bir bolluk bekleyen çiftçimizi derinden üzmüştür Bu yıl kiraz bahçelerinde gördüğümüz kadarı ile çok ciddi zararlar var. Çiftçimizin yaralarının sarılması noktasında bizlerde öncülük yaptık. Konuyla ilgili Valimiz, Kaymakamımız, Tarım Müdürlüğümüz ile görüştük. Mağduriyeti anlattım. Yine İlçe Başkanımız sayın Ahmet Tonguç ve Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Kabasakal bugün Ankara’ya gittiler. Çiftçilerimizin borçlarının ertelenmesi konusunda girişimlerde bulunacaklar. İnşallah olumlu netice alacağız. Üreticilerimizin zararına merhem olabilme açısından arkadaşlarımız ve bizler üzerimize düşeni yapacağız.”dedi.

 

 

“ŞEHZADELER BELEDİYESİ OLARAK ÇİFTÇİMİZİN YANINDAYIZ”

Tarım Müdürlüğü ekiplerinin bölgede çalışmalara başladığını belirten Çelik ”En kısa sürede hasar tespiti yapılacaktır. Bir kez daha tüm üretici kardeşlerimize geçmiş olsun diyorum. Rabbim daha kötü afetlerden korusun. Bizler iyi günde kötü günde her zaman hemşerilerimizin yanında olacağız. Yaraların sarılması noktasında Belediye olarak üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız” dedi.

ÇELİK “FİLE SİSTEMİNİ HAYATA GEÇİRMEMİZ GEREKİYOR”

Kiraz bahçelerinde ki bu tür doğal afetlerde kaybın en aza indirilmesi açısından önlemler alına bileceğinin altını çizen Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, ”Burada yaşanan dolu afetinin hemen ardından, Sayın Kaymakamımız ile görüşmeler yaptık. Bundan sonraki yıllarda Belediyemizin de desteği ile bahçelerde file sistemini kurarak, bu tür dolu zararlarını en aza indirebiliriz.  Bu şekilde ürünü sorunsuz bir şekilde hasat etme imkânını da oluşturmuş oluruz. Dünya’nın en güzel kirazı bu bölgede yetişiyor. Hasat zamanında dünyanın her yerinden buralara tüccarlar gelerek burada yetişen kirazları alıp kendi ülkelerinde satıyorlar. Bu nedenle bu tür önlemleri burada almamız gerekiyor” dedi.

ÇİFTÇİLERDEN ÖMER FARUK ÇELİK’E TEŞEKKÜR

Bu yıl yüksek oranda bir rekolte beklendiğini ifade eden Sancaklı İğdecik Muhtarı Yusuf Ziya Özel ” Öncelikle biz üreticilerin kötü gününde yanımızda olan değerli Şehzadeler Belediye Başkanımız Ömer Faruk Çelik’e çok teşekkür ediyoruz. Bu gün burada yalnız olmadığımızı gördük. Geçtiğimiz gün yaşanan dolu afetinin ardından Kiraz bahçelerimizde çok büyük zararlarımız var. Bu yıl Kiraz rekoltesinin yüksel olmasından dolayı üreticiler açısından çok güzel geçecekti, ancak dolu rekolteyi %80’ler civarında düşürdü. Bu nedenle üreticilerimiz için zor bir yıl olacak. Başkanımızın file sistemi fikrine katılıyoruz. Bu konuda gerekli araştırmaları yapacağız” dedi. Karaoğlanlı, Sancaklıiğdecik ve Sancaklıbozköy sakinleri de Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’e teşekkür ederek “Zor günümüzde bizi yalnız bırakmadınız. Allah sizden razı olsun” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.