Kaçak Sebze-Meyve Girişine Sıkı Denetim

02 Ağustos 2014 Cumartesi, 12:50

MANİSA Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürlüğü, kente kaçak sebze-meyve girişini önlemek ve üreticiyi korumak amacıyla 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 5957 Sayılı Hal Yasası kapsamında denetimlerini sıklaştırdı. Alaşehir ilçesinden başlatılan ve genişletilecek olan denetimlerde, araçların kontrol edileceği ve ürünlerini hale bildirmeyen araç sürücülerine cezai işlem uygulanacağı belirtildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe giren 5957 sayılı Hal Yasası’nın ardından Manisa Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürlüğü ekipleri, kente kaçak sebze-meyve girişini önlemek ve üreticiyi korumak için denetimlerini arttırdı. Yasayla birlikte denetimlerin başlatıldığını ve ilk uygulamanın Alaşehir ilçesinde yapıldığını belirten Hal Müdürü Ferda Türker, denetimlerin genişletilerek devam edeceğini, amaçlarının üreticiyi korumak olduğunu söyledi. Türker, denetimlerin elektronik ortamda kayıt altına alındığını, şuana kadar yaklaşık 80 aracın denetlendiğini de sözlerine ekledi.

Elektronik ortamda denetim yapılıyor
Yeni yasaya göre Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca oluşturulan ‘Hal Kayıt Sistemi’ne bildirim yapmayan mal sahiplerinin, tamamen elektronik ortamda takip edilerek kayıt altına alındığını belirten Türker, “Denetim noktalarındaki zabıta görevlileri ve maliye memurları, bilgisayar aracılığıyla mal sahibinin kente giriş yapacak malı ’hal kayıt sistemine’ bildirip bildirmediğine bakıyor. Bildirim yapılmamışsa, tutanak tutularak Manisa Büyükşehir Belediyesi Encümen Müdürlüğü’ne bildiriliyor. Encümen Müdürlüğü de malın miktarına ve bir gün önceki Manisa Sebze Halleri günlük ücret bültenindeki azami fiyata bakarak toplam değerinin yüzde 25’i oranında cezai işlem uyguluyor” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.