HÜNNAPLI ÇİKOLATA YAPTI

22 Nisan 2014 Salı, 16:06

MANİSA’nın Demirci ilçesinin meşhur meyvesi hünnap (Ziziphus Jujuba), çikolaya girdi.

Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği son sınıf öğrencileri Gamze Gülten, Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu danışmanlığındaki tezinde bir çikolata firmasının desteği ile bileşiminde hünnap ve hünnap şekerlemesi olan iki farklı tipte, antioksidanı yüksek, geç eriyen ikramlık bitter ve sütlü çikolata üretti. Ayrıca endüstriyel firma destekli olarak hünnap şekerlemesi ingrediyenli, vanilyalı kek imal etti.

Hünnap katkılı çikolata ve kek ürünleri, Manisa Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi tarafından tanıtıldı. Duyusal testlerinde gerçekleştirildiği Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğündeki ilgili ürünlerinin tanıtım törenine İl Müdürü Hasan Çebi, Müdür Yardımcıları Şener Uysal, Hüseyin Atık, Gıda ve Yem Şube Müdürü Engin Kurt, Gıda Mühendisi İbrahim Gümüş, Celal Bayar Üniersitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu ve öğrenciler katıldı.

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Demirci’nin en önemli ürünlerinden biri olan hünnapın çikolata ve kek bileşiminde değerlendirilmesinden son derece memnunluk duyduklarını dile getirip, “Demirci’de bugünkü hünnap üretim miktarımız 35 tondur. 20 bin civarında da ağaç varlığımız olup yeni fidanların dikimi her geçen gün artmaktadır. Bu ağaçların verime tam ulaşmasıyla birlikte üretimimiz 300 tona kadar çıkacaktır” dedi.

Hünnaplı çikolatayla ilgili bundan sonraki aşamada Manisa markalı bir ürün oluşturulmasının uygunluğunu da ifade eden Çebi, Doç. Dr. Tokuşoğlu gözetiminde, ilgili çikolata fabrikası ve Manisa Valiliği’yle patent çalışması yapılacağını söyledi. Çebi, hünnabı çikolatanın, Manisa ürününe ve Demirci Bölgesi yetiştiricisine önemli düzeyde katma değer yaratacağını savundu.

Hünnabın, güçlü antioksidan profile ve antioksidan aktiviteye sahi flavonoid antioksidan bileşimini yoğun, kalp ve damar sağlığı için yararlı olduğu ve bazı kanser türleri üzerinde koruyucu etki sağlamaya yardımcı olduğu biliniyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.