Ev kirası fiyatına Kitre bebekler ilgi görüyor

19 Mart 2018 Pazartesi, 14:38

Manisa’da, ev hanımlarının eliyle hayat bulan kitre bebekler büyükşehirlerde 700 liraya kadar alıcı buluyor.  Manisa Kadın Kooperatifi Başkanı Nilgün Beşirik: “Ev hanımları evlerinden çıkarak, sosyalleşmenin yanı sıra hem meslek sahibi, hem de ailelerine ekonomik destek sağlıyor.”

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde “kitre bebek” kursuna katılan ev hanımları, kentin tarihi, yöresel ve kültürel kıyafetlerini kendi yaptıkları bebeklerle yaşatıyor. Manisa Kadın Kooperatifi binasında halk eğitim merkezinin desteğiyle kitre bebek yapımını öğrenen ev hanımı kadınların, ürettiği ürünler hayranlık uyandırıyor. Pamuk, kumaş, tel ve geven otunun gövdesinden çıkan kitreden elde edilen yapıştırıcıyı kullanarak üretim yapan kadınlar, hem meslek sahibi oluyor hem de ailelerine ekonomik destek sağlıyor. Kaybolmaya yüz tutan yöresel kültüre de sahip çıkan 15 ev hanımının ürettiği el emeği göz nuru kitre bebekler yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görüyor.

“BİR AYDA BİR BEBEK ÜRETİLİYOR”

Manisa Kadın Kooperatifi Başkanı Nilgün Beşirik, yaptığı açıklamada, oldukça zor ve zahmetli bir süreç gerektiren kitre bebek yapı aşamasının bir aylık bir süreçte tamamlandığını söyledi. Kadın Kooperatifi olarak kendi üyelerinin yanı sıra ev hanımlarına da üretime dahil ederek istihdam edilmesini sağladıklarını belirten Beşirik, şöyle konuştu: “Manisa Kadın Kooperatifimizde, Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi desteğiyle kitre bebek kursu açtık. 15 ev hanımının aktif olarak katıldığı bu kursta, kadınlarımız kitre bebek yapımını öğrendi. Kitre bebeklerin en doğal özelliği kullanılan malzemelerin doğal olmasıdır. Pamuk, kumaş, tel ve geven otunun gövdesinden çıkan kitreden elde edilen yapıştırıcıyı kullanarak, kentin tarihi, yöresel ve kültürel kıyafetlerini bebekler üzerinde yaşatıyoruz. Çok zor ve zahmetli bir iş olduğu için bir ay gibi bir sürede bir bebek yapabiliyoruz. Ev hanımları evlerinden çıkarak, sosyalleşmenin yanı sıra hem meslek sahibi, hem de ailelerine ekonomik destek sağlıyor.”

“150 İLA 700 LİRA ARASINDA DEĞİŞEN FİYATLARLA SATILIYOR”

Kurs ile birlikte kaybolmaya yüz tutan yöresel kültüre de sahip çıktıklarını kaydeden Beşirik, ürettikleri ürünleri İzmir, Ankara, İstanbul gibi büyükşehirlerde düzenlenen fuar ve sergilerde satışa sunduklarını kaydetti. Kadınların boş vakitlerini eğlenceki zamanlara dönüştürerek, ekonomiye katkı sağladığını dile getiren Beşirik, şöyle devam etti: “Yöresel hediyelik eşya şeklinde satışa sunduğumuz kitre bebekler yerli tursitlerin yanı sıra yabancı turistlerinin de yoğun ilgisini görüyor. Ürünlerimizi özellikle İzmir, Ankara, İstanbul gibi büyükşehirlerde düzenlenen fuar ve sergilerde satışa sunuyoruz. En düşük değeri 150 liraya alıcı bulan kitre bebekler, aksesuarları ile birlikte 700 liraya alıcı buluyor. Çünkü kitre bebeğin yapımı gerçekten çok zor. El emeğimizin karşılığı da buna tekabül ediyor. Yakın zamanda ürettiğimiz ürünleri yurt dışında da pazarlamayı düşünüyoruz.”

Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Kanca da, kooperatif ile yaptıkları protokol kapsamında kursların aralıksız süreceğini ifade etti. Kanca, evlerinde oturup boş vakit geçiren kadınların, kurs aracılığı ile meslek sahibi olduğunu sözlerine ekledi.

–Ersan ERDOĞAN-

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir