Endosa Yılın Kobisi Seçildi

07 Ağustos 2014 Perşembe, 10:09

MANİSA’da KOSGEB’den alınan destekle kurulan Endosa firması 2013 yılında Türkiye’de işbirliği ve güç birliği yapan en iyi KOBİ seçildi. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kıvırcık, KOBİ’lerin en büyük sıkıntısının finansmana ulaşmak olduğunu belirterek, büyümek isteyen KOBİ’lere daha fazla destek verilmesi gerektiğini söyledi.

Manisa Muradiye Organize Sanayi Bölgesi’nde otomotiv ve beyaz eşya sektörüne alüminyum enjeksiyon kalıp ve parça üretimi yapan Endosa firması KOSGEB’den alınan destekle küçük ve orta büyüklükteki işletmeler arasında en iyiler kategorisine girdi. Endosa, KOSGEB tarafından verilen yılın işbirliği ve güç birliği yapan en iyi KOBİ ödülünü aldı. 2011 yılında kurulan işletmenin 2 yılda ihracat yapar hale geldiğini açıklayan Endosa Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kıvırcık, KOSGEB’den aldıkları 1 milyon liralık destekle firmayı kurduklarını söyledi. KOBİ olmalarına rağmen hayal kurarak hedef belirlediklerini dile getiren Kıvırcık, “Hızlı bir şekilde büyüdük. Yurtdışında ihracat anlaşmaları yaptık. İstihdam ve ciro arttı. 35 kişi çalışıyor. Yıllık 3 milyon Euro gibi bir ciromuz var. 2014 yılında 4 buçuk milyon Euro gibi bir ciro öngörüyoruz. Bir KOBİ için bu miktar son derece iyidir” dedi. İhracatlarının cironun yüzde 20’sini oluşturduğunu ifade eden Kıvırcık, 2015 yılında 4 milyon Euro ciro ile ihracatı yüzde 30’a çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

“EN BÜYÜK SIKINTI FİNANSMANA ULAŞMAK”

KOSGEB’den alınan destekle kısa sürede istihdam sağlamış firma sayısının çok az olduğunu kaydeden Kıvırcık, KOBİ’lerin önemli sorunlarının olduğunu ifade etti. KOBİ’lerin en büyük sorunlarının işlerini büyütürken finansmana ulaşmakta sıkıntı yaşamalarının olduğunu belirten Kıvırcık, “İşlerini büyütmek isteyen KOBİ’lere çok fazla destek yok. ‘Kapasiteyi arttırayım, işimi büyüteyim, ihracatımı arttırayım’ diyen firmalara çok fazla destek verilmiyor. KOBİ’lerin finansmana ulaşması çok zor. Banka faizleri çok yüksek. Sanayicinin gayrimenkulü olmaz. Şuan en büyük sıkıntı finansmana ulaşmak” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kıvırcık, yetişmiş elman bulmakta sıkıntı çektiklerini açıkladı. Kıvırcık, yetiştirecek eleman dahi bulamadıklarının altını çizerek herkesin yeni bir işyeri açmaya çalıştığını sözlerine ekledi.

“KOBİ’LER BÜYÜMEK İÇİN İHRACATA YÖNELMELİ”

Büyümek isteyen KOBİ’lerin ihracata yönelmesi gerektiğini dile getiren Kıvırcık, yurtdışında büyük bir potansiyel olduğunu söyledi. Kıvırcık, “Özellikle yurtdışında büyük potansiyel var. Çünkü yurt dışında alüminyum enjeksiyon işi çok fazla yapılmıyor. Yurtdışından çok ciddi talepler var. Fransa ve Almanya ile anlaşmalar sağladık. Türkiye fasonculukta kaliteyi yakaladı. Ama bizim de fasonculuktan çıkıp kendi ürünlerimizi üretiyor hale getirmemiz gerekiyor. KOBİ’lerin gelişmesi büyümesi için mutlaka ihracat yapması gerekiyor. Ama KOBİ’ler ihracatta çok zorlanıyor. Müşteri sıkıntısı ve iletişim kurmak KOBİ’ler için zor bir süreç” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.