DOLAR REKOR KIRDI

20 Aralık 2013 Cuma, 16:51

Piyasalara politik risklerin hakimiyeti devam ediyor. Dün 2.08 TL’yi test eden dolar bugün önce 2.0870 TL ile tarihi rekoru kırdı. Ardından 2.09 TL eşiğini de geçti. Bunun üzerine Merkez Bankası dolara karşı ilk hamlesini yaptı. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre döviz satım ihalelerinde minimum tutarı 10 katına kadar artırabilecek. Merkez Bankası günlük döviz satım ihalesi için minimum tutarı 50 milyon dolar olarak belirlemişti. Açıklanan yeni kararla birlikte Merkez Bankası bu miktarı 500 milyon dolara kadar çıkarabilecek. Açıklamanın ardından dolar 2.09 TL’nin altına düştü. Ancak öğleden sonra tekrar yükselmeye başlayan dolar 2.0980 TL ile rekorunu yeniledi.

Türkiye’yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun piyasalara etkisi bugün de devam ediyor. Operasyonun yarattığı siyasi gerginlik ile sarsılan piyasalarda dolar yükselmeye bugün de devam etti.

Dün 2.08 TL’yi test eden dolar bugün önce 2.08 TL’yi de geçerek 2.0870 TL ile rekor kırdı. Dolarda yükseliş gün içinde de devam etti. Dolar 2.09 TL seviyesini de geçti ve 2.0980 TL’ye ulaştı.

Dolar en son 5 Eylül’de Amerikan Merkez Bankası Fed’in açıklamaları sonucu 2.0844 TL ile tarihi rekorunu kırmıştı. Operasyon gerginliği ile birlikte dolar rekoru tazelemiş oldu.

MERKEZ BANKASI’NDAN REKOR KIRAN DOLARA MÜDAHALE
TC Merkez Bankası rekor kıran dolara karşı ilk müdahalesini de yaptı. Merkez Bankası döviz satım ihalelerinde minimum tutarı 10 katına kadar artırabilecek.
TCMB’den yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: “Döviz kurlarında aşırı oynaklık gözlenen günlerde saat 16.30’da yapılan döviz satım ihalesi tutarı minimum tutarın 10 katına kadar artırılabilecektir.”

Merkez Bankası günlük döviz satım ihalesi için minimum tutarı 50 milyon dolar olarak belirlemişti. Açıklanan yeni kararla birlikte Merkez Bankası bu miktarı 500 milyon dolara kadar çıkarabilecek.

Merkez Bankası’nın bu açıklamasının ardından dolar 2.09 TL’nin altına düştü. Ancak öğleden sonra tekrar yükselmeye başlayan dolar şu dakikalarda 2.0930 TL’yi gördü.
BORSA KARARSIZ SEYREDİYOR
Öte yandan borsa dün doların yükselmesiyle birlikte gelen satışların ardından güne önceki kapanışa göre 344,26 puanlık yükselişle 69.444,28 puandan başladı.
Ancak doların rekora çok yaklaşmasıyla borsa da satışlar arttı. Borsa şu dakikalarda yüzde 0,49 kayıpla 68 bin 816 puanda seyrediyor.

“MERKEZ BANKASININ GECELİK FAİZİ YETMİYOR”
Uzmanlar Fed’in aylık 15 milyar dolar tutarında varlık azaltımına gitmesi kararının gelişmekte olan ülkeler döviz kurlarında fazla değer kaybı yaratmadığına dikkat çekerken Türkiye’de gerçekleşen yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda yaşanan gelişmelerin piyasalar üzerinde etkili olduğunu belirtiyor.
Gedik Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Taner Özarslan borsanın büyük ölçüde iç gelişmeler kaynaklı gelişmeler nedeniyle değer kaybettiğini söyledi. Doların 2.07 TL üzerine çıkmasında ise Fed’in tahvil azaltımı kararının etkili olduğunu belirten Özarslan “ABD 10 yıllık faizleri yüzde 2.94 ‘lere yükseldi ve sepet 2,45 ile zirve seviyelerini kırdı. Merkez Bankası’nın gecelik faizlerde yüzde 7.75 seviyelerinde fonlamadan para vermesi şu anda TL’nin değer kazanmasına yetmiyor. Politik tansiyondaki ani değişiklik yatırımcıları tedirgin ediyor. Belediye seçimlerine kadar ekonomiden çok siyaset konuşulacak gibi görünüyor” diye konuştu.
“DOLAR YENİ YILDA DAHA DA YÜKSELEBİLİR”
Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi İsmet Demirkol yurtdışı konjönktürün de TL’nin aleyhine işlediğine dikkat çekiyor. Fed’in tahvil azaltımı kararıyla birlikte özellikle gelişen piyasa ekonomilerinde, sermaye çıkışlarının artması sonucu doların yükselişini sürdürmeye devam edeceğini belirten Demirkol “Türkiye’de ise, özel sektörün kısa vadeli borcunun 140 milyar dolar, cari açığın ise kısa vadede 60 milyar olması nedeni ile, 200 milyar dolar semaye girişine ihtiyaç var. Dolar talebini önümüzdeki aylarda arttıracağından, 2014 de Türkiyede doların 2,20 -2,30 TL bandına yükselmesine neden olabilir” diye konuştu.
ÜÇ GÜNLÜK BİLANÇO AĞIR
Operasyonun başladığı Salı gününden itibaren piyasalarda sular durulmadı. Operasyonun başladığı Salı gününden önce Pazartesi günü kapanışında 75 bin puana yakın olan borsa üç günde yüzde 7,69 düşerek 69 bin puana kadar geriledi.
Operasyonda Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın gözaltına alındığı Halkbank hisselerinde ise düşüş daha ağır oldu. Operasyon öncesi 15.80 liradan satılan Halkbank hisseleri dünkü kapanışta 12.56 liraya kadar geriledi. Üç günlük kayıp yüzde 25’i buldu.

Kaynak: Hürriyet

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.