Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Başbakan’dan binlerce vatandaşa ve esnafa müjde!

10 Nisan 2017 Pazartesi, 13:37

Başbakan Binali Yıldırım “Esnaf ve iş verenler için, vergi yapılandırmasına gideceğiz. Mobilya ve Beyaz eşyada KDV indirimini Eylül sonuna kadar uzatıyoruz” dedi.

Başbakan  Binali Yıldırım, Fox TV’de katılmış olduğu bir televizyon programında ekonomiye ilişkin iki önemli haber verdi.

ESNAFA VERGİ YAPILANDIRMASI

Yıldırım yaptığı açıklamada; 30 Haziran 2016’dan sonra ödeme zorluğuna düşen esnaf ve işverenlerin sigorta primi ve vergi borçlarına yapılandırma geleceğini söyledi.

BEYAZ EŞYADA KDV İNDİRİMLERİ UZATILDI

Vatandaşa verilen bir diğer önemli müjde ise ÖTV ve KDV indirimleriyle ilgili oldu. Nisan ayının sonunda bitecek olan beyaz eşya ve mobilyadaki vergi indirimleri  Eylül ayı sonuna kadar uzatıldı.

ÖTV beyaz eşya ve elektrikli ev aletlerinde 30 Nisan’a kadar sıfırlanmıştı. Mobilyadaki KDV ise yüzde 8’e düşürülmüştü.

HANGİ ÜRÜNLERDE İNECEK?

Beyaz eşyada 3 Şubat tarihinde Resmi Gazete’de çıkan  Bakanlar Kurulu kararıyla buzdolapları, bulaşık ve çamaşır makinaları, klimalar, ütü, saç kurutması, küçük ev aletleri, elektrikli süpürgeler, ısıtıcılar gibi ürünlerde yüzde 6.7 olan vergi sıfırlanmıştı. Ayrıca mobilyalarda da yüzde 18 olarak alınan KDV yüzde 8’e düşürülmüştü. 30 Nisan tarihinde sona erecek bu karar öncesi bir  Bakanlar Kurulu kararı daha çıkacak ve vergi indirimleri ekim başına kadar uzatılacak. Hem beyaz eşya hem de mobilya sektörü bir süredir vergi indirimlerinin devamı isteniyordu.

 

Diğer Haberler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir